صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار روسیه به آمریکا: ایران را به جنگ تحریک نکنید

هشدار روسیه به آمریکا: ایران را به جنگ تحریک نکنید

روسیه از آمریکا خواسته به اقداماتی که تلاش آگاهانه برای تحریک ایران به جنگ خوانده، پایان دهد و از اعزام نیروی نظامی بیشتر به خاور میانه خودداری کند.
چین هم با دعوت آمریکا، ایران و دیگر کشورهای درگیر در تنشهای خاورمیانه به خویشتنداری، از تهران خواسته است که توافق هستهای با قدرتهای جهانی را "به همین سادگی رها نکند".
سرگئی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز سهشنبه ۱۸ جون (۲۸ جوزا) به خبرنگاران گفت که مسکو بارها به آمریکا و متحدان منطقهایش درباره بالا بردن بیملاحظه و بیمسئولیت تنش در منطقهای در حال انفجار هشدار داده است.
روز دوشنبه سرپرست وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد حدود هزار نیروی نظامی دیگر با اهداف دفاعی به خاور میانه اعزام کند.
این اعلام در پی بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا و حمله به دو نفتکش خارجی در دریای عمان صورت گرفت. آمریکا با انتشار عکسها و ویدئوهایی میگوید سپاه در حمله به نفتکشها دست داشته است. مقامهای ایرانی این اتهامات را رد کردهاند.
معاون وزیر خارجه روسیه گفته است: "آنچه شاهدش هستیم تلاشهای بیپایان و مدام آمریکا برای شدت بخشیدن به فشارهای سیاسی، روانی، اقتصادی، و بله، نظامی به ایران به شیوهای کاملا تحریکآمیز است. این اقدامات را نمیتوان چیزی جز قدم برداشتن آگاهانه در مسیری برای تحریک به جنگ تعبیر کرد."  مقامهای آمریکا با وجود افزایش هشدارها و تهدیدها میگویند خواهان جنگ با ایران نیستند. آقای ریابکف گفته است اگر آمریکا جنگ نمیخواهد باید دست از افزایش نیروهایش در منطقه بردارد.
همزمان دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه هم خواهان خویشتنداری طرفهای مختلف شده و گفته است که روسیه مایل نیست شاهد اقداماتی باشد که تنشهای تازه در منطقهای ایجاد کند که هم اکنون هم بیثبات است.