صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله به نفتکش‌ها؛ آمریکا عکس‌های جدیدی علیه ایران منتشر کرد

حمله به نفتکش‌ها؛  آمریکا عکس‌های جدیدی علیه ایران منتشر کرد

وزارت دفاع آمریکا عکس های تازه ای منتشر کرده که می گوید نشان می دهد نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اخیرا در دریای عمان به دو نفتکش خارجی حمله کرده است.
همزمان پنتاگون می گوید در واکنش به درخواست "سنتکام" (مرکز فرماندهی آمریکا که خاورمیانه را پوشش می دهد) و توصیه رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در رایزنی با کاخ سفید، هزار سرباز دیگر به خاورمیانه اعزام خواهند شد.
پنتاگون در بیانیه اش در مورد حمله به نفتکش ها در دریای عمان، عکس های تازه ای از وقایع بعد از حادثه منتشر کرد و گفت یکی از این عکس ها "بقایای دستگاه اتصال مغناطیسی یک مین منفجر نشده" را نشان می دهد.
وزارت دفاع آمریکا در بیانیه خود گفته است: "بنا بر مدارک ویدیویی، منابع و مهارتی که برای برداشتن سریع مین های مغناطیسی لازم است، ایران مسوول آن حملات است."
ایران قبلا اتهام دست داشتن در آن حملات را رد کرده است. در میان متحدان آمریکا بریتانیا این شواهد را پذیرفته اما آلمان آنها را ناکافی دانسته.
ارتش آمریکا همچنین می گوید که حدود سه ساعت بعد از دریافت گزارش حمله به نفتکش "فرانت التر"، یک قایق گشتی ایران از کشتی "هیوندای دوبی" که خدمه فرانت التر را نجات داده بود می خواهد آنها را تحویل دهد و که این کشتی از دستور اطاعت می کند.
یک روز بعد از حمله روز پنجشنبه ۱۳ جون به دو نفتکش در دریای عمان، سنتکام، ویدیویی را منتشر کرده بود که به گفته آن یک قایق گشتی سپاه پاسداران ایران را نشان میدهد که تلاش میکند یک مین عمل نکرده را از بدنه نفتکش کوکوکا جدا کند.
آقای پومپئو پیشتر گفته بود که آمریکا درحال بررسی "همه گزینه ها" از جمله استفاده از نیروی نظامی در واکنش به حمله به نفتکش هاست.
از سوی دیگر حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در بریتانیا در مصاحبه ای در مورد اقدامات آمریکا گفت: "متاسفانه آنها به سوی رویارویی می روند."
وزارت دفاع آمریکا روز( دوشنبه، 27 جوزا) از برنامه اعزام هزار سرباز دیگر به خاورمیانه خبر داد. پاتریک شاناهان وزیر دفاع آمریکا در بیانیه ای گفت: "آمریکا در پی جنگ با ایران نیست. اقدام امروز برای اطمینان از امنیت و سلامت خدمه نظامی ما که در سراسر منطقه کار می کنند و برای حفاظت از منافع آمریکا انجام می شود."
این دومین افزایش نیروهای آمریکایی در منطقه طی یک ماه اخیر است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز ۲۴ می اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه را تایید کرده بود.
پاتریک شاناهان، وزیر دفاع آمریکا، در آن زمان گفت اعزام نظامیان بیشتر آمریکایی برای تقویت نیروها "در مقابل تهدید مداوم نیروهای ایرانی، از جمله سپاه پاسداران و وابستگانش" انجام میشود.
اعلام آن تصمیم پس از آن بود که آمریکا گفت سپاه پاسداران مستقیما در عملیات خرابکارانه علیه چند نفتکش در امارات دست داشته است. اتهامی که ایران رد می کند.
روز ۱۲ می، انفجارهایی در دو نفتکش سعودی، یک نفتکش نروژی و یک نفتکش اماراتی در نزدیکی بندر نفتی فجیره متعلق به امارات متحده عربی روی داد و به این نفتکشها خساراتی وارد کرد.