صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان: در مورد خرید سیستم اس-۴۰۰ از روسیه با ترامپ گفتگو می‌کنم

اردوغان: در مورد خرید سیستم اس-۴۰۰ از روسیه با ترامپ گفتگو می‌کنم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته است که درمورد خرید سیستم دفاع موشکی از روسیه با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در نشست گروه ۲۰ گفتگو خواهد کرد.
آقای اردوغان گفته است که انتظار میرود موشکهای اس-۴۰۰ در ماه جولای به ترکیه تحویل داده شوند.
تنش بین آمریکا و ترکیه در مورد اقدام ترکیه برای خرید این سیستم موشکی از روسیه شدت یافته است. آمریکا هشدار داده که این توافق ترکیه با روسیه همکاری نظامی بین دو متحد ناتو را به خطر خواهد انداخت. پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا هم چند روز پیش گفت که ترکیه را از برنامه مربوط به تولید، خرید و آموزش خلبانهای جنگنده اف-۳۵خارج خواهد کرد.
آقای شاناهان هشدار داد که قرارداد با روسیه برای خرید اس-۴۰۰ به روابط ترکیه با ناتو لطمه زده و بر روابط این کشور با آمریکا هم تاثیر منفی خواهد گذاشت که در نهایت به اقتصاد ترکیه آسیب میرساند.
در مقابل آقای اردوغان گفته که ترجیح میدهد درباره حل و فصل این گونه مسائل با آقای ترامپ گفتگو کند تا با افرادی از ردههای پایین دولت آمریکا.
مقامهای دولت آمریکا تا کنون چندین بار به ترکیه در مورد خرید سیستم دفاع موشکی پیشرفته از روسیه به این کشور هشدار دادهاند، اما دولت ترکیه گفته است تحت تاثیر فشارها قرار نخواهد گرفت.
آمریکا گفته است ترکیه نباید همزمان جنگنده اف-۳۵ آمریکا و سیستم اس-۴۰۰ روسیه را که گفته شده پدافند موثر علیه این جنگنده است در اختیار داشته باشد.