صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کاهش صادرات نفت ایران به پایین‌ترین حد از زمان جنگ با عراق

کاهش صادرات نفت ایران  به پایین‌ترین حد از زمان جنگ با عراق

گزارشهای اقتصادی تازه نشان میدهند که تولید و صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته و به سطح زمان جنگ با عراق رسیده است. با وجود تحریم نفت ایران و ونزوئلا، در بازار نفت کمبود جدی دیده نمیشود.
آژانس بینالمللی انرژی IEA در گزارش تازهای که جمعه ۱۴ جون (۲۴ جواز) منتشر شد، اطلاع داد که صادرات نفت ایران در ماه می نسبت به ماه قبل حدود ۴۸۰ هزار بشکه افت داشته و به حدود ۸۱۰ هزار بشکه رسیده است.
طبق این گزارش کل تولید نفت ایران در ماه می روزانه حدود ۴ / ۲ میلیون بشکه بوده است. به گفته آژانس بینالمللی انرژی، که مرکز آن در پاریس    است، این پایینترین سطح تولید نفت ایران از زمان جنگ این کشور با عراق در دهه ۱۹۸۰ بوده است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در تازهترین گزارش خود گفته است که در ماه می تولید نفت ایران باز هم کاهش یافته و به دو میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه رسیده است.
ایران تا پیش از آغاز دور تازه تحریمهای آمریکا روزانه نزدیک چهار میلیون بشکه نفت تولید میکرد.
آمریکا از روز دوم می سال جاری میلادی صادرات نفت ایران را به کلی تحریم کرد.
به رغم اقدامات تحریمی آمریکا مقامهای ایرانی گفتهاند به هر شیوهای به صادرات و فروش نفت ادامه خواهند داد.
بنا به منابع گوناگون ایران در ماه می روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده، اما بیشتر آن شامل نفتی بوده است که در ماههای پیش از ایران خریداری شده و در ماه می منتقل شده است. کشورهایی مانند چین و ترکیه و هند در ماه می برای آخرین بار از ایران نفت تحویل گرفتهاند.