صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا: تلاش قایق‌های ایرانی برای از بین بردن شواهد انفجار ضبط شده است

آمریکا: تلاش قایق‌های ایرانی  برای از بین بردن شواهد انفجار ضبط شده است

سنتکام ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا ویدیویی را منتشر کرده است و میگوید این ویدیو یک قایق گشتی ایرانی را نشان میدهد که تلاش میکند ماینی عمل نکرده را از بدنه نفتکش کوکوکا جدا کند. این نفتکش پیشتردر دریای عمان ابتدا منفجر و بعد دچار آتش سوزی شد. آمریکا ایران را عامل این انفجار خوانده و ایران اتهامات را رد کرده است.
پیشتر رسانههای آمریکایی از قول مقامهای این کشور گزارش داده بودند فیلمی از یک قایق تندروی ایرانی وجود دارد که در حال حرکت در کنار نفتکش منفجر شده کوکوکا و جدا کردن یکی از مینهای منفجر نشده از بدنه آن است. به گفته مقامهای آمریکایی که نامشان در این رسانهها عنوان نشده بعد از انفجار یک مین بر بدنه نفتکش کوکوکا، خدمه کشتی هنگام بازرسی کشتی یک مین هشت اینچی منفجر نشده را بر بدنه شناسایی کردهاند. خدمه کشتی بین بریج و هواپیمای شناسایی آمریکایی نیز وجود این مین را تایید کردهاند. براساس این گزارشها کمی بعد همین هواپیمای شناسایی متوجه میشود خدمه چند قایق کوچک ایرانی تلاش میکنند این مین منفجر نشده را از بدنه کشتی جدا کنند تا به ادعای آنها مدرکی برای ارتباط مستقیم ایران به این حملات وجود نداشته باشد. به گفته مقامهای آمریکایی هواپیمای شناسایی نیروی دریایی آمریکا فیلم کاملی از تحرکات این قایق ایرانی ضبط کرده است.
رسانههای آمریکایی گفتهاند این تصاویر در اختیار آنها قرار داده نشده است.
در همین حال، مالک ژاپنی نفتکش "کوکوکا کاریجس"، که دیروز در دریای عمان مورد حمله قرار گرفت، گفت که کارکنان کشتی گزارش دادند که دو شی پرنده به کشتی صدمه زده است و احتمال حمله با اژدر یا از داخل آب به این کشتی را رد کرد و گفت که حمله از آسمان بوده است. روز پنجشنبه دو نفتکش در نزدیکی آبهای ایران در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند.  این دومین بار ظرف یک ماه گذشته است که نفتکشها در این منطقه با مشکلاتی روبهرو میشوند. در جریان آتشسوزیهای روز ۱۲ می که در نزدیکی بندر فجیره (متعلق به امارات) رخ دادند نیز آمریکا، ایران را مسئول "خرابکاری" نامید. ایران آن اتهام را نیز رد کرده بود. حملات روز پنجشنبه، واکنشهای گسترده بینالمللی نیز به دنبال داشت و از جمله آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل آن را محکوم کرد. آقای گوترش گفت که منطقه تاب یک درگیری بزرگ را ندارد.  در پی اتفاقات روز پنجشنبه در خلیج فارس و دریای عمان، قیمت نفت دو و دو دهم درصد در بازارهای جهانی افزایش یافت.