صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روند افزایش بهای نفت پس از انفجار نفتکش‌ها متوقف شد

روند افزایش بهای نفت پس از انفجار نفتکش‌ها متوقف شد

روند افزایش بهای نفت خام که از  پس از انفجار دو نفتکش در دریای عمان آغاز شد معکوس شده و همزمان، آژانس بینالمللی انرژی از امنیت انرژی در جهان ابراز نگرانی کرده است.
دیروز جمعه، ٢٤ جوزا (14جون)، بهای نفت خام در بازارهای جهانی کاهش یافت و در پایان معاملات، قیمت نفت خام برنت دریای شمال با ١٤ سنت کاهش به ٦١.١٧ دالر در بشکه رسید.
انتشار خبر انفجار دو نفتکش، باعث تشدید نگرانی از افزایش تنش در منطقه و ناامنی مسیر دریایی صدور نفت شد. دیروز بهای نفت خام برنت نخست بیش از ٤ درصد افزایش یافت اما این افزایش بعدا تعدیل شد و به ٢.٢ درصد محدود شد. درمجموع، در پایان معاملات بازارهای نفتی در روز جمعه، بهای نفت خام نسبت به بهای آن در پایان هفته گذشته حدود ٣ درصد کاهش داشت.
تحلیلگران علت روند نزولی بهای نفت را چشمانداز ضعیف اقتصاد جهان و بخصوص جنگ تعرفهها بین ایالات متحده و چین دانستهاند که مانع از رشد تقاضا برای نفت خواهد شد. در همین حال افزایش تولید جهانی نفت کمبود ناشی از تحریم نفتی ایران و ونزوئلا را کاملا جبران کرده است.
ایالات متحده از اول ماه می تحریم کامل نفتی ایران را به اجرا گذاشت و به گزارش آژانس بینالمللی انرژی، در همین ماه تولید نفت ایران به دو میلیون و چهارصد هزار بشکه کاهش یافت که پائینترین میزان از زمان جنگ ایران و عراق بوده است. آمریکا همچنین در مخالفت با دولت فعلی ونزوئلا، صادرات نفت این کشور را نیز تحریم کرده است.
در حالی که به نظر میرسد توافق کشورهای اوپک و غیر اوپک - بخصوص روسیه - برای حفظ سهمیه کنونی و تحولاتی مانند تحریم نفتی ایران و ونزوئلا به معنی محدودیت عرضه نفت خام در دنیا باشد اما افزایش تولید و ذخیره نفتی آمریکا معاملهگران را قانع کرده که در ماههای آینده بازار با کمبود مواجه نخواهد شد. کارشناسان پیشبینی میکنند تولید نفت آمریکا تا پایان سال به بالای ١٣ میلیون بشکه در روز برسد.
همچنین به نظر میرسد که بر خلاف اعضای عمده اوپک، بخصوص عربستان سعودی، دولت روسیه چندان تمایلی ندارد بهای نفت خام از طریق محدودیت تولید بالا بماند و ممکن است تولید و صادرات خود را افزایش دهد. این در حالی است که با ادامه اختلاف تجاری آمریکا و چین و پیشبینی رشد ناکافی اقتصاد جهانی،احتمال افزایش تقاضای جهانی برای نفت زیاد نیست.