صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه آلمان: نمی‌توانیم برای حفظ برجـام معجزه کنیم

وزیر خارجه آلمان:  نمی‌توانیم برای حفظ برجـام معجزه کنیم

ظریف گفتوگو با همتای آلمانی خود را جدی و صریح خواند و افزود که ایران از نقشآفرینی آلمان و اروپا در کاهش تنش با آمریکا استقبال میکند. هایکو ماس گفت کاهش تعهدات برجامی ایران و افزایش تنش در منطقه به نفع هیچکس نیست.
در نشست مطبوعاتی وزیران خارجه ایران و آلمان، به موضوع حفظ برجام، تنش در خاورمیانه، جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران و انتظارات ایران از اتحادیه اروپا پرداخته شد.
محمدجواد ظریف، ملاقات و مذاکره با همتای آلمانی خود را طولانی، جدی و صریح توصیف کرد و گفت: «گفتوگوی بسیار خوبی با آقای ماس در مورد نحوه کاهش تنش در منطقه داشتیم و خوشحالیم که ایشان هم از گفتوگوهای منطقهای برای کاهش تنش حمایت میکنند.» او به نقش مهم آلمان و اتحادیه اروپا در پایان دادن به تنش کنونی بین ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت و تهران از این نقشآفرینی استقبال میکند.
وزیر خارجه آلمان از صبح دوشنبه ۲۰ جوزا برای دیداری یک روزه در تهران به سر میبرد. برلین هدف این سفر را تلاش برای کاهش تنش تهران و واشنگتن و ترغیب ایران به اجرای تعهدات برجام اعلام کرده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که رئیس المانی اینستکس (کانال تبادلات مالی و بازرگانی اروپا با ایران) نیز هایکو ماس را در سفر به تهران همراهی میکند.
هایکو ماس، حفظ برجام را مستلزم پایبندی همه طرفها به تعهداتشان دانست و گفت: «آلمان و اتحادیه اروپا سعی میکند عدم حضور آمریکا در برجام را جبران کنند اما ما این مسئله را نمیپذیریم که چون یک طرف تعهداتش را کاهش داده، طرف دیگر هم تعهدات خود را کاهش دهد.» او در ادامه گفت آلمان میکوشد به تعهدات خود در برجام عمل کند اما "معجزه هم نمیتوانیم بکنیم."
وزیر خارجه آلمان پیشتر در برلین گفته بود حتی با وجود اینکه ایالات متحده از برجام خارج شده و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، "استراتژی فشار حداکثری" بر جمهوری اسلامی را دنبال میکند، لازم است که آلمان همراه با شرکای خود کماکان برای حفظ این توافق تلاش کند. سه هفته قبل و در همین راستا، ینس پلوتنر، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آلمان با عباس عراقچی، معاون ظریف دیدار کرده بود.