صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عمیق شدن شکاف میان آمریکا و ترکیه بر سر سامانه دفاعی روسی

عمیق شدن شکاف  میان آمریکا و ترکیه بر سر سامانه دفاعی روسی

در ادامه تنش میان آنکارا و واشنگتن، آمریکا تهدید کرده که ترکیه را کاملا از برنامه جنگندههای اف ۳۵ حذف میکند. اصرار ترکیه بر خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس ۴۰۰ از روسیه شکاف میان دو عضو پیمان ناتو را عمیقتر کرده است.
ایالات متحده آمریکا به ترکیه اولتیماتوم داده حداکثر تا آخر ماه آینده میلادی (جولای) انصراف خود از خرید سامانه دفاع ضد موشکی "اس ۴۰۰" روسیه را اعلام کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز جمعه هفتم جون اعلام کرد در صورتی که آنکارا این درخواست را در مهلت تعیین شده  اجابت نکند تحریمهایی علیه ترکیه اعمال خواهد شد.پنتاگون هشدار داده که احتمال دارد با پایان این مهلت خلبانان ترکیه که برای آموزش پرواز با جندگندههای جدید اف ۳۵ در آمریکا به سر میبرند مجبور به ترک این کشور شوند. قرار است این جنگندهها در اختیار کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گذاشته شود.
وزارت دفاع آمریکا میگوید افزون بر این قطع دائمی مشارکت شرکتهای ترکیهای در ساخت جنگندههای جدید اف ۳۵ منتفی نیست.
پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران گفته که پنتاگون این تصمیم را به طور کتبی به اطلاع همتای ترک او، خلوصی آکار را رسانده است. او افزود در صورت نرمش نشان ندادن آنکارا، آمریکا به جز توقف آموزش خلبانان ترکیه، از تحویل جنگندههای اف ۳۵ به این کشور نیز خودداری میکند.