صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عراق: خارج کردن کارکنان غیر بومی اکسان‌موبیل قابل قبول نیست

عراق:  خارج کردن کارکنان غیر بومی اکسان‌موبیل  قابل قبول نیست

عراق تصمیم یک شرکت نفتی آمریکایی در تخلیه کارکنان غیرعراقی خود از این کشور به خاطر تهدیدات امنیتی را مورد انتقاد قرار داده است. ثامر عباس غضبان، وزیر نفت عراق، با صدور بیانیهای در روز یکشنبه ۲۹ ثور (۱۹ می) گفت که تصمیم شرکت اکسانموبیل برای خارج کردن شصت تن از کارکنان این شرکت از جنوب عراق "غیرقابل قبول و ناموجه" است.
این شرکت آمریکایی در طرح توسعه میدان نفتی قرنه غربی فعالیت دارد و روز شنبه گزارش شد که این گروه از کارکنان غیربومی خود را طی دو روز پیش از آن با هواپیما به دوبی منتقل کرده است.
آقای غضبان گفته است: "خارج کردن تعدادی از کارکنان - ولو تعدادی کم و به صورت موقت - به شرایط و تهدیدات امنیتی در میدانهای نفتی جنوب عراق ارتباطی نداشته بلکه این تصمیم به دلایل سیاسی گرفته شده است."
او گفت که در نامهای به شرکت اکسانموبیل خواسته است تا کارکنان منتقل شده به خارج هرچه سریعتر و قبل از ملاقات او با مدیران شرکت در اواخر هفته جاری به محل کارشان بازگردانده شوند. روز شنبه، مدیر شرکت نفت جنوب عراق، که شریک اصلی اکسانموبیل در طرح توسعه میدان قرنه است، گفت که تخلیه کارکنان خارجی شرکت آمریکایی "یک اقدام احتیاطی و موقتی است" و تاکید کرد که در حال حاضر، فعالیت در این میدان ادامه دارد و ادامه تولید نفت در حداکثر ظرفیت این میدان با خطری روبرو نیست. او گفت که در این منطقه امنیت و ثبات کامل برقرار است.