صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیروهای امنیتی ونزوئلا از ورود نمایندگان به پارلمان جلوگیری کردند

نیروهای امنیتی ونزوئلا از ورود نمایندگان به پارلمان جلوگیری کردند

جنگ قدرت در ونزوئلا ادامه دارد. نیروهای امنیتی این کشور از ورود نمایندگان به پارلمان جلوگیری کردند. مصونیت پنج نماینده دیگر نیز لغو شد. عفو بینالملل نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را به "جنایت علیه بشریت" متهم کرد.
نیروهای امنیتی ونزوئلا از ورود نمایندگان به پارلمان این کشور که اکثریت آن در اختیار اپوزیسیون است جلوگیری کردهاند. مصونیت پنج نماینده مجلس این کشور نیز لغو شده است.
نمایندگان مجلس ونزوئلا دیروز سهشنبه ۲۴ ثور (۱۵ ماه می) اعلام کردند که اعضای گارد ملی و دستگاه اطلاعاتی این کشور موسوم به "سبین" از ورود به ساختمان پارلمان در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، منع شدهاند.
مانوئلا بولیوار، یکی از نمایندگان مجلس ونزوئلا، به خبرگزاری فرانسه گفت که مأموران اطلاعاتی دلیل جلوگیری از ورود آنان به پارلمان را احتمال وجود مواد منفجره در محل ذکر کردهاند. خانم بولیوار افزود: «ما در محاصره مأموران اطلاعاتی هستیم.»
خوان گوایدو، رئیس جمهوری خودخوانده و رئیس مجلس ونزوئلا، مسدود کردن راه ورود به پارلمان را محکوم کرد. گوایدو گفت که دولت مادورو تلاش میکند صدای مجلس ونزوئلا را "با خشونت خفه کند".
جنگ قدرت از ماهها پیش میان مادورو و گوایدو در جریان است. خوان گوایدو از سوی بیش از ۵۰ کشور از جمله آلمان به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است. مادورو تاکنون توانسته است روی حمایت بخش بزرگی از ارتش و نیز کشورهایی نظیر روسیه و کیوبا حساب کند.
دیوان عالی ونزوئلا از نهادهای وفادار به مادورو، در این میان مصونیت پنج تن دیگر از نمایندگان مخالف دولت را لغو کرده است. بدین ترتیب شمار نمایندگانی که به اتهام "شورش وخیانت" با پروندههای قضایی روبهرو شدهاند، به ۱۴ نفر رسید.
شماری از این نمایندگان به سفارتخانههای کشورهای خارجی در کاراکاس پناه بردهاند و برخی نیز از کشور فرار کردهاند. پس از تلاش نافرجام برای سرنگونی مادورو در روز ۳۰ اپریل گذشته، دولت او برخورد با مخالفان را تشدید کرده است.