صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دو نفتکش عربستان سعودی در دریای عمان آسیب جدی دید

دو نفتکش عربستان سعودی در دریای عمان آسیب جدی دید

عربستان سعودی "عملیات خرابکارانه" را که چهار کشتی را در دریای عمان هدف قرار داده بود، محکوم کرد و تایید کرد که دو کشتی متعلق به این کشور بودهاند.
روز یکشنبه وزارت خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که چهار کشتی باری متعلق به کشورهای مختلف در حاشیه آبهای شرقی این کشور در نزدیکی بندر فجیره هدف "عملیات خرابکارانه" قرار گرفتهاند، اما به کسی آسیبی نرسیده است.
به گفته خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی دو نفتکش سعودی که در حال عبور در دریای عمان بودند، در این عملیات به شدت آسیب دیدهاند، هر چند به گفته او این عملیات منجر به آسیب دیدن کسی و یا پخش شدن نفت در دریا نشد.
به گفته او یکی از نفتکشها به قصد بارگیری نفت خام عربستان از بندر راس تنوره در شرق این کشور در خلیج فارس برای مشتریان آمریکایی در حرکت بود.
به گزارش خبرگزاری سعودی آقای فالح در بیانیهای این عملیات را محکوم کرد و هدف آن را تهدیدی برای آزادی عبور و مرور دریایی و امنیت تولیدکنندگان نفت در جهان خواند.
آقای فالح همچنین بر مسئولیت مشترک جامعه بینالملل برای تامین عبور و مرور دریایی و امنیت نفتکشها تاکید کرد و گفت که این گونه رخدادها پیامدهای زیانباری از جمله تاثیرگذاری بر بازار انرژی و به خطر انداختن اقتصاد جهان دارد.
در واکنش به این رخداد وزارت امور خارجه ایران آن را "نگران کننده و تاسف بار" خواند و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق آن شد.
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آن را "دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه" خواند و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.
بندر فجیره در حدود ۱۴۰ کیلومتری تنگه هرمز قرار دارد که محل عبور یک سوم تجارت جهانی نفت از طریق دریاست.
موقعیت فجیره در مسیر کشتیرانی در خلیج فارس، شبه قاره هند و آفریقا که محل سوختگیری نفتکشها و سایر کشتیهای باری است استراتژیک توصیف میشود.