صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا با واسطه سوییس به ایران شماره تلفن داد

آمریکا با واسطه سوییس به ایران شماره تلفن داد

کاخ سفید شماره تلفنی را در اختیار سوییس قرار داده تا در صورت درخواست مقامات ایران برای تماس با دونالد ترامپ در اختیار آنها قرار گیرد.
کاخ سفید روز پنجشنبه ۱۹ ثور (۹ می) شماره تلفنی را در اختیار سفارت سوییس در واشنگتن گذاشته تا در صورت درخواست مقامات ایرانی برای تماس با دونالد ترامپ به آنها داده شود. براساس گزارش شامگاه جمعه ۲۰ ثور شبکه سیانان، یک منبع آگاه در سفارت سوییس یادآور شده که این کشور نباید این شماره را قبل از درخواست مقامات ایران در اختیار آنها بگذارد. به نظر او البته این امکان بسیار بعید است که مقامات ایران چنین درخواستی را مطرح کنند.
کاخ سفید نسبت به این خبر که از قول یک منبع آگاه در سفارت سوییس نقل شده واکنشی نشان نداده است.
پیش از این اقدام ترامپ در کاخ سفید گفته بود:«دوست دارم آنها [مقامات ایران] با من تماس بگیرند.»
ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند و کشور سوییس حافظ منافع آمریکا در ایران است و سفارت این کشور در تهران امور کنسولی اتباع امریکایی در ایران را انجام میدهد. سوییس همچنین کانالی برای برقراری ارتباط  بین ایران و آمریکاست. در پی اعلام مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای ۴+۱ برای تسهیل فروش نفت و امورات بانکی ایران، تنشمیان جمهوری اسلامی و آمریکا شدت گرفته است.
ایالات متحده علاوه بر ارسال ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن و بمبافکن بی ۵۲ به منطقه، ناو جنگی یواساسآرلینگتون را هم راهی خاورمیانه کرده است.
با این وجود ترامپ گفته که مایل به جنگ با ایران نیست. او روز پنجشنبه گفت: «ما نمیخواهیم به ایران آسیب برسانیم. من میخواهم که آنها بزرگ و قوی باشند و اقتصادی قدرتمند داشته باشند.»