صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آخرین آمار قربانیان توفان جنوب آفریقا: بیش از چهارصد نفر

آخرین آمار قربانیان توفان جنوب آفریقا:  بیش از چهارصد نفر

سازمان ملل متحد گفته است که آمار نهایی کشته ها در اثر توفان ایدای که بیش از یک هفته پیش کشورهای جنوب شرقی آفریقا را در نوردید فقط زمانی معلوم خواهد شد که سیل عقب نشینی کرده باشد.
به گزارش بی بی سی، در موزامبیک مرگ حداقل ۴۱۷ نفر تایید شده است. به این ترتیب آمار کل کشته ها در موزامبیک، زیمباوه و مالاوی به ۷۰۰ نفر می رسد اما انتظار می رود این آمار افزایش یابد. دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد (او سی اچ ای) روز شنبه گفت که ساکنان نواحی اطراف دو رود بوزی و زامبزی با خطر طغیان مجدد روبرو هستند. سباستیان رودز استمپا گفت: "باید تا زمان عقب نشینی سیل صبر کنیم تا آمار کامل کشته ها در موزامبیک را بدانیم."
سیل در این کشور هزاران نفر را به تله انداخت و بسیاری از مراکز کمک رسانی دولت موزامبیک تازه شروع به دریافت تدارکات غذایی کرده اند.
گفته می شود که حدود ۱.۷ میلیون نفر در سراسر جنوب آفریقا دستخوش توفان ایدای بوده اند. در آسیب دیده ترین نقاط بسیاری از خانه ها را آب برده و جاده ها ویران شده اند.
روز جمعه مواردی از ابتلا به وبا در بیرا در مرکز موزامبیک گزارش شد، شهری ۵۰۰ هزار نفری که توفان (سیکلون یا چرخند) با بادهایی به سرعت ۱۷۷ کیلومتر در ساعت در نزدیکی آن از اقیانوس هند وارد خشکی شد و بیشترین آسیب را وارد کرد. فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر (آی اف آر سی) با اشاره به افزایش موارد مالاریا نسبت به خطر شیوع سایر بیماری ها هشدار داد.