صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنگ یمن؛ ائتلاف به رهبری عربستان حملات هوایی به صنعا را از سر گرفت

جنگ یمن؛ ائتلاف به رهبری عربستان حملات هوایی به صنعا را از سر گرفت

به گفته منابع عربستانی، نیروهای ائتلاف به رهبری این کشور، حملات هوایی به صنعا پایتخت یمن را از سرگرفتهاند و به آتش بسی که از سال گذشته آغاز شده بود، پایان دادهاند. تلویزیون العربیه گزارش داد که یک پایگاه نیروی هوایی که تحت کنترل حوثیهاست، هدف حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان قرار گرفته است.
در پی توافقی که سال گذشته در بندر حدیده بین شورشیان حوثی و نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به دست آمده بود، همه حملات به صنعا، پایتخت یمن نیز متوقف شده بود. این شهر در کنترل گروه انصارالله یمن قرار دارد که به حوثیها معروفند. عربستان و متحدانش از دولت مرکزی یمن به رهبری عبد ربه منصور هادی حمایت میکنند که در پی اختلاف نظر با گروه انصارالله، از صنعا گریخت و هماکنون نیمی از کشور را کنترل میکند.
روز پنجشنبه هفته گذشته، متیو تالر، سفیر آمریکا در یمن با سرزنش کردن گروه حوثیها، آنها را در کندی اجرای توافق صلح در یمن مقصر دانسته بود.
آتش بس حدیده در چارچوب مذاکراتی که با میانجیگری سازمان ملل انجام شد به دست آمده بود.
در پی این توافق و آتش بسی که بعد از آن اعلام شد، قرار بود که حوثیها بندر حدیده را ترک کنند و کنترل این شهر را به نیروهای محلی تحت نظر سازمان ملل بسپارند.
همزمان قتل جمال خاشقجی، روزنامهنگار منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان موجب شد تا مداخله این کشور در یمن از سوی کشورهای غربی زیر سوال برود.
علاوه بر انتقادها در اروپا و لغو قراردادهای فروش تسلیحاتی از کشورهایی چون آلمان، مجلس سنای آمریکا نیز با تصویب طرحی خواستار پایان حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن شد.
یمن از جمله کشورهایی است که همزمان با موج اعتراضهای "بهار عربی" در سال ۲۰۱۱ با ناآرامی روبهرو شد. اعتراضها در این کشور فقیر شبهجزیره عربستان در نهایت به سرنگونی علی عبدالله صالح، رئیسجمهوری این کشور انجامید. اما عبد ربه منصور هادی، رئیسجمهوری بعدی یمن نیز از سوی گروه حوثیها به چالش کشیده شد و در نهایت یمن با جنگ داخلی روبهرو شد.
دولت مرکزی یمن و کشورهای عربستان و امارات، حوثیها را به وابستگی به ایران متهم میکنند و میگویند که این گروه از حمایت تسلیحاتی ایران نیز برخوردار است.
ایران همواره اتهام حمایت نظامی از حوثیها را رد کرده، اما در عین حال تهران تاکید دارد که به شکل معنوی از این گروه حمایت میکند.