صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجازات اعدام در کالیفرنیا تعلیق می‌شود

مجازات اعدام در کالیفرنیا تعلیق می‌شود

گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا تعلیق مجازات اعدام در این ایالت آمریکا را اعلام میکند.
قرار است در پی آن حکم اعدام ۷۳۷ محکوم در این ایالت موقتا تعلیق شود.
بنا بر گزارش رسانههای آمریکایی، آقای نیوسام روز چهارشنبه دستور به تعلیق اجرای حکم اعدام را صادر کرد. در این دستور آمده که مجازات اعدام با "ارزشهای بنیادی ما ناسازگار" است.
ایالت کالیفرنیا یکی از ۳۰ ایالت آمریکاست که قاضی می تواند برای مجرمان که عموما مرتکب قتل شدهاند، حکم اعدام صادر کند.
اما از سال ۲۰۰۶ به دلیل دعواهای حقوقی بر سر نحوه اعدام محکومان، هیچ مجرمی در کالیفرنیا اعدام نشده است.
در حال حاضر ۷۳۷ زندانی محکوم به اعدام در کالیفرنیا در حبس هستند که بیشترین تعداد در آمریکا محسوب میشود. قرار نیست هیچکدام از آنها آزاد شوند.
گوین نیوسام که در انتخابات میاندورهای اخیر آمریکا پیروز شد از ماه جنوری سال جاری فرماندار کالیفرنیا بوده است. تعلیق مجازات اعدام از وعدههای انتخاباتی او بود.
او در حکم خود نوشته است: "باور ندارم که جامعهای متمدن که ادعای رهبری جهان را دارد، دولتش همزمان به اعدام تبعیضآمیز مردم خودش ادامه دهد."
در پی این حکم اجرای اعدام با تزریق ماده مرگبار تعلیق و همچنین اتاق گاز زندان سن کوئنتین تعطیل میشود.
طرح حذف همیشگی مجازات اعدام در دو انتخابات گذشته در ایالت کالیفرنیا با اختلاف کمی شکست خورد. در سال ۲۰۱۲ این طرح ۴۸ درصد و در سال ۲۰۱۶، ۴۷ درصد رای آورد. آقای نیوسام از حامیان اصلی هر دو همهپرسی بود. فرماندار اختیار لغو دائمی قانون مجازات اعدام را ندارد و لغو این قانون باید به رای عموم گذاشته شود. فرصت بعدی برای به رای گذاشتن لغو اعدام در کالیفرنیا در انتخابات ۲۰۲۰ خواهد بود.
حکم تعلیق موقت مجازات اعدام تا پایان دوره فرمانداری آقای نیوسام اعتبار دارد که در جنوری ۲۰۲۳ خواهد بود.
از زمان تصویب قانون دائمی مجازات اعدام در ایالت کالیفرنیا در سال ۱۹۷۸ بیش از ۹۰۰ نفر به اعدام محکوم شدهاند، اما این حکم فقط ۱۳ بار اجرا شده است.
بر اساس آمار رسمی ایالت کالیفرنیا ۷۹ نفر از محکومان به اعدام به دلایل طبیعی در زندان جان خود را از دست دادند و ۲۶ نفر دیگر خودکشی کردند.