صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا و عربستان؛ بزرگترین فروشنده و خریدار سلاح جهان

آمریکا و عربستان؛ بزرگترین فروشنده و خریدار سلاح جهان

بر پایه تازهترین گزارش انستیتو پژوهشهای صلح، ایالات متحده آمریکا همچنان بزرگترین صادرکننده جنگافزار جهان است. پس از آمریکا روسیه قرار دارد. این دو کشور بیش از نیمی از کل بازار فروش جنگافزار را در اختیار دارند.
انستیتو پژوهشهای صلح (سیپری) که در استکهلم، پایتخت سویدن مستقر است تازهترین گزارش خود درباره داد و ستد تسلیحات نظامی در دوره پنج ساله منتهی به سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. مطابق این گزارش ایالات متحده آمریکا در این دوره پنج ساله با فاصله زیادی در صدر کشورهای صادرکننده جنگافزار قرار دارد و ۳۶ درصد از بازار فروش تسلیحات جهان را در اختیار داشته است تاگسشاو"، وبسایت شبکه یک تلویزیون آلمان بامداد دوشنبه ۲۰ حوت (۱۱ مارچ) به نقل از گزارش جدید موسسه سوئدی نوشته که داد و ستد جنگافزار از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا پایان سال ۲۰۱۸ به نسبت دوره پنج ساله قبل نزدیک به هشت درصد افزایش داشته است.
پس از آمریکا روسیه قرار دارد که طی پنج سال گذشته ۲۱ درصد تسلیحات مورد معامله جهان را به کشورهای دیگر صادر کرده است. گزارش "سیپری" میگوید در حالی که فروش تسلیحات آمریکایی در این دوره به نسبت دوره پنج ساله قبل از آن نزدیک به یک سوم افزایش داشته صادرات جنگافزار روسیه ۱۷ درصد کمتر بوده است. در گزارش یادشده، علت اصلی کاهش صادرات تسلیحات روسیه کم شدن سفارش کشورهایی چون ونزوئلا و هند عنوان میشود. پس از این دو کشور، کشورهای فرانسه، آلمان و چین در جایگاه بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات نظامی قرار دارند و به ترتیب هفت، شش و پنج درصد فروش جنگافزار را به خود اختصاص دادهاند.
آلمان در حالی همچنان در جایگاه یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات جهان قرار دارد که این کشور در سالهای گذشته صدور مجوز فروش جنگافزار به برخی کشورهای غیراروپایی نظیر عربستان سعودی را کاهش داده است.