صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین ؛ اطمینان خاطر به ایران، میزبانی از بن سلمان

چین ؛ اطمینان خاطر به ایران، میزبانی از بن سلمان

یک هیات بلندپایه ایرانی به چین سفر کرده است تا با مقامهای رسمی این کشور دیدار کند. این دیدار تنها چند روز پیش از سفر محمد بن سلمان به چین صورت گرفته است. چینیها خواهان روابط نزدیک با ایران و عربستان هستند.
چین در تلاش است که میان رابطه با ایران و عربستان توازن برقرار کند و هیچکدام از دو رقیب منطقهای را از خود نرنجاند. این کشور در حالی پذیرای هیاتی از دولت و مجلس ایران است که خود را برای میزبانی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، آماده میکند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی و عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی به همراه علی لاریجانی رئیس مجلس ایران به چین سفر کردهاند. چین به طور سنتی خود را از تحولات و مناقشههای خاورمیانه دور نگه داشته اما همیشه تلاش کرده است که منافع اقتصادی بیشتری از این منطقه و خصوصا از کشورهای عربی کسب کند.
چین پس از آنکه در سال ۲۰۱۷ میزبان سلمان پادشاه عربستان سعودی در پکن بود، در روزهای آینده از محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور استقبال خواهد کرد. او که روز پنجشنبه وارد پکن میشود، روز جمعه با رئیسجمهور چین دیدار میکند.
با این حال چین میخواهد به ایران اطمینان دهد که افزایش روابط با دشمن منطقهایاش عربستان، تأثیری بر نزدیکی دیپلماتیک دو کشور نخواهد داشت.
وانگ یی، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین روز سهشنبه در دیدار با ظریف در پکن گفت که سخنرانی او را در نشست امنیتی مونیخ تماشا کرده است. ظریف روز یکشنبه ۲۸ دلو در این نشست اسرائیل را متهم کرد که به دنبال جنگ افروزی در منطقه است.
وانگیی در مقابل خبرنگاران گفت: «من در تلویزیون دیدم که شما با صدای بلند و روشن از حقوق مردم ایران دفاع کردید. من فکر میکنم صدها میلیون چینی نیز سخنرانی شما را دیدند.»