صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین یک شهروند کانادا را به اعدام محکوم کرد

چین یک شهروند کانادا را به اعدام محکوم کرد

دادگاهی در چین یک شهروند کانادایی را به جرم قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم کرده است، حکمی که احتمالا باعث وخیم تر شدن روابط دیپلماتیک میان دو کشور خواهد شد.
به گزارش بی بی سی، رابرت لوید شلنبرگ در سال ۲۰۱۸ پانزده سال حبس گرفته بود اما دادگاه تجدید نظر می گوید که این حکم بیش از حد خفیف بوده است.
حکم روز دوشنبه دادگاه چند هفته بعد از آن صادر می شود که کانادا اقدام به دستگیری منگ وانژو، از مقام های ارشد شرکت عظیم مخابراتی هواوی چین کرد. آن بازداشت به درخواست آمریکا انجام شد.
کانادا این حکم را محکوم کرده است.
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت: "اینکه چین تصمیم به اعمال خودسرانه مجازات مرگ گرفته، چنانکه در پرونده شهروند کانادایی می بینیم، باعث نگرانی شدید دولت کانادا است و باید باعث نگرانی دوستان و متحدان ما هم باشد."
لوری نلسون جونز از بستگان نزدیک آقای شلنبرگ در ای میلی به بی بی سی گفت: "وضعیتی هولناک، اسفبار و دلخراش است. بدترین کابوس ما حالا محقق شده. نمی توان تصور کرد که او الان دچار چه احساسات یا افکاری است."
تصور می شود که چین بیشترین آمار اعدام در جهان را داشته باشد اما شمار اعدام ها را شدیدا محرمانه نگاه می دارد.
سازمان عفو بین الملل آمار اعدام ها در چین را سالانه هزاران مورد می داند - رقمی که بیش از مجموع اعدام ها در باقی کشورهای جهان است.