صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جهش شدید تصاعد دی اکسید کربن آمریکا در سال ۲۰۱۸

 جهش شدید  تصاعد دی اکسید کربن آمریکا  در سال ۲۰۱۸

یک گزارش تازه دریافته است که بعد از سه سال افت پیاپی، میزان تصاعد دی اکسید کربن در آمریکا در سال گذشته ۳.۴ درصد جهش کرده است.
به گفته گروه مستقل تحقیقات اقتصادی "رودیوم" این بزرگترین جهش در هشت سال اخیر است.
به گزارش بی بی سی، آمریکا براساس تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور قصد خروج از توافق اقلیمی پاریس در سال ۲۰۲۰ را دارد و دولت او به بسیاری از حفاظت های محیط زیستی پایان داده است.
هرچند گروه رودیوم می گوید که این ارقام - که آن را براساس داده های سازمان اطلاعات انرژی آمریکا و سایر منابع تهیه کرده - تخمینی هستند اما گروه پژوهشی دیگری به نام "پروژه جهانی کربن" هم جهش مشابهی را برای سال ۲۰۱۸ گزارش می کند.
آمریکا دومین تولیدکننده بزرگ گازهای گلخانه ای جهان است.
افزایش تصاعد دی اکسید کربن در سال گذشته علیرغم کاهش شمار نیروگاه های زغال سنگ روی می دهد. براساس این گزارش سال پیش شمار بی سابقه ای از این نیروگاه ها از دور خارج شدند.
محققان می گویند سال ۲۰۱۹ احتمالا شاهد این میزان افزایش تصاعد نخواهد بود، اما گزارش تازه چالش های آمریکا در کاهش این گاز گلخانه ای که به گرمایش دامن می زند را برجسته می کند.
براساس توافق اقلیمی سال ۲۰۱۵ پاریس، باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا متعهد شده بود تا سال ۲۰۲۵ تصاعد دی اکسید کربن آمریکا ۲۶ درصد نسبت به میزان آن در سال ۲۰۰۵ کمتر شود.
آخرین باری که آمریکا شاهد چنین جهشی بود در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد، در دوره ای که این کشور از یک رکود کم سابقه خارج می شد.
بخشی از جهش سال پیش همچنین ناشی از رشد اقتصادی است، اما سیاست های تازه این فرآیند را تشدید کرده است.
آقای ترامپ شماری از مقررات زیست محیطی دولت اوباما را لغو کرده و رهبران صنایع و چهره هایی که تغییرات اقلیمی را زیر سوال می برند را در راس سازمان های محیط زیست قرار داده است.
او در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از تلاش برای خنثی کردن آنچه "نبرد با زغال" می خواند طرح "انرژی پاک" را لغو کرد. این طرح ایالت ها را موظف می کرد تصاعد خود را برای حفظ تعهد به توافق پاریس کم کنند.