صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زنان عربستان از این پس با پیامک از «طلاق» خود مطلع می‌‎شوند

زنان عربستان از این پس  با پیامک از «طلاق» خود مطلع می‌‎شوند

عربستان سعودی با وضع قانون جدید دادگاهها را موظف کرده که زنان را با ارسال پیامک از تایید حکم طلاقشان مطلع کند. این قانون قرار است که مناقشه بر سر "طلاق غیابی و پنهانی" در این کشور پایان دهد که به موجب آن زنان حتی از تصمیم دادگاه برای جاری شدن صیغه طلاق به درخواست همسرشان آگاه نمیشدند.
این قانون با هدف رعایت حق آگاهی زنان و فرصت دادن به آنها برای تامین حقوق خود چون مهریه و نفقه وضع شده است و وکلای زن در عربستان میگویند با اجرایی شدن آن به رویهای که مطابق قانون به مردان اجازه میداد بدون مطلع کردن همسرشان او را طلاق دهند، پایان میدهد.
عربستان سال گذشته هم با تصویب چند قانون به آزادی اجتماعی زنان روی خوش نشان داد؛ از جمله حق رانندگی و قضاوت زنان. با وجود این، هنوز در این کشور مردان قیم قانونی زنان محسوب میشوند.
نسرین القامدی، وکیل زن عربستانی در همین رابطه به نشریه بلومبرگ گفته: "این قانون گامی است برای زنان که به حقوق خود در زمان طلاق دست بیابند؛ حقوقی چون مهریه و نفقه."
همزمان سامیا الهندی هم به یک روزنامه عربستانی گفته بسیاری از زنان علیه ناآگاه ماندن از جاری شدن حکم طلاق علیه دادگاهها شکایت کردهاند.
این قانون جدید بخش دیگری از اصلاحات اقتصادی و اجتماعی است که به محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان نسبت داده شده است؛ همچون احکامی که سال گذشته درباره حضور زنان در ورزشگاههای فوتبال و اجازه به زنان برای تصدی مشاغلی که به طور سنتی در استیلای مردان بود.