صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مدیر مالی شرکت هواوی با قید وثیقه در کانادا آزاد شد

مدیر مالی شرکت هواوی با قید وثیقه در کانادا آزاد شد

منگ وانژو، مدیر مالی هواوی کمتر از دو هفته پس از بازداشتش در کانادا با قرار وثیقه آزاد شد. دادگاهی در ونکوور میزان وثیقه را ۱۰ میلیون دالر کانادا تعیین کرد. آمریکا وانژو را به دور زدن تحریمها علیه ایران متهم کرده است.
    به گزارش دویچه وله، قاضی دادگاهی در ونکوور سهشنبه ۲۰ قوس (۱۱ دسمبر به وقت محلی) با آزادی منگ وانژو، مدیر مالی هواوی به قرار وثیقهای بالغ بر ۱۰ میلیون دالر کانادا (برابر با ۶/۶ میلیون دالر آمریکا) موافقت کرد.
آزادی وانژو به قید وثیقه با شروط سختگیرانهای صورت گرفته است. او مجبور به تحویل گذرنامههای خود شده و همچنین باید پیوسته دستگاهی الکترونیکی برای مشخص بودن محل اقامتش حمل کند. او همچنین ۲۴ ساعته تحت نظارت یک نگهبان قرار خواهد داشت و همچنین تنها اجازه خواهد داشت که در بخشهایی مشخص از شهر ونکوور در حرکت باشد.
منگ وانژو، دختر ۴۶ سالهی بینانگذار شرکت هواوی چین، روز اول دسمبر سال جاری میلادی در پی فشارهای مقامات ایالات متحده بازداشت شده بود. آمریکا او را به کمک در دور زدن تحریمها علیه جمهوری اسلامی متهم کرده است. از این رو ممکن است که او در نهایت به آمریکا مسترد شود.
مقامات قضایی آمریکا مدعی هستند که منگ وانژو با استفاده از شرکت "اسکایکام" که یک شرکت زیرمجموعه هواوی است، معاملاتی با ایران انجام داده و به این ترتیب تحریمها علیه جمهوری اسلامی را دور زده است.
هواوی از اسکایکام به عنوان "یکی از شرکای اصلی تجاری خود در ایران" نام برده و از این طریق تجهیزات تلفنهای همراه را به تعدادی از شرکتهای مخابراتی ایران میفروخته است. این در حالی است که آمریکا اسکایکام  را "یک شرکت فرعی غیررسمی" برای اقدامات تجاری هوآوی در ایران میخواند.
بر اساس اتهامات مطرحشده، در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ مبادلات مالی انجام شده از طریق اسکایکام بیش از ۱۰۰ میلیون دالر بوده است.  ایالات متحده که از سال ۲۰۱۶ سرگرم تحقیقات در بارهی این موضوع است، منگ وانژو را همچنین متهم کرده که در باره  معامله با ایران اطلاعاتی نادرست در اختیار بانکها قرار داده است.