صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ایران آزمایش موشکی مورد ادعای آمریکا را تائید کرد

ایران آزمایش موشکی مورد ادعای آمریکا را تائید کرد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه سخنان ده روز پیش وزیر خارجه آمریکا در مورد آزمایش یک موشک میانبرد را تائید کرد. مایک پومپئو گفته بود که این آزمایش قطعنامه ناظر بر اجرای برجام را نقض میکند؛ اما ایران منکر آن است.
    خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به نیروهای امنیتی و نظامی روز سهشنبه ۲۰ قوس (۱۱ دسمبر) به نقل از سردار امیرعلی حاجیزاده اعلام کرد که ایران به تازگی یک موشک بالستیک را آزمایش کرده است.
به گزارش دویچه وله، بنا بر این گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران بدون اشاره به نام و مشخصات این موشک گفته است: «ما تستهای موشکیمان را انجام میدهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود.»
مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده دهم قوس ماه در یک پیام توئیتری نوشته بود ایران اخیرا موشکی آزمایش کرده که قادر به حمل "کلاهکهای متعدد" است. او این اقدام را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد که مطابق آن جمهوری اسلامی از آزمایش موشکهایی با قابلیت حمل کلاهکهای اتمی منع شده است.
به گزارش فارس سردار حاجیزاده با اشاره به این که نیروی هوافضای سپاه در سال  "بیش از ۴۰ تا ۵۰ تست"  انجام میدهد گفته است: «اینکه آمریکاییها نسبت به برخی از این آزمایشها واکنش نشان میدهند نشاندهنده فشار به آنهاست.»
جمهوری اسلامی تا کنون به طور رسمی سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره آزمایش موشکی اخیر خود را تائید یا تکذیب نکرده بود. با این همه سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح یک روز پس از ادعای وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «تست موشکها و توان دفاعی جمهوری اسلامی برای دفاع و در راستای بازدارندگی است و این کار ادامه پیدا خواهد کرد یعنی هم تست و هم توسعه موشکی را ادامه خواهیم داد.»
وزیر خارجه، محمد جواد ظریف نیز در واکنش به سخنان پومپئو تاکید کرده بود که موشکهایی که ایران آزمایش میکنند "نقطهزن" هستند و فقط برای حمل کلاهکهای متعارف طراحی شدهاند.