صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه به آمریکا و متحدان این کشور هشدار داد

روسیه به آمریکا و متحدان این کشور هشدار داد

جنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش فدراسیون روسیه تهدید کرد که این کشور در صورت لزوم به پایگاههای موشکی آمریکا در کشورهای دیگر حمله خواهد کرد. تهدید نظامی روسیه واکنش به سیاست آمریکا در قبال پیمان تسلیحاتی است.
    به گزارش دویچه وله، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل از خروج آمریکا از پیمان منع موشکهای هستهای میانبرد سخن گفته بود.
پمپئو و وزیران امور خارجه دیگر کشورهای عضو ناتو، روسیه را به نقض پیمان منع موشکهای هستهای میانبرد متهم کرده بودند.
در همین رابطه آمریکا ۶۰ روز به روسیه فرصت داده است تا به نقض پیمان یادشده خاتمه دهد. موضوع بر سر تولید موشکهای کروز و از نوع SSC-8 توسط روسیه است. آمریکا و ناتو تولید این موشکها را نقض پیمان منع موشکهای هستهای میانبرد میدانند.
روسیه این اتهامات را رد کرده و مدعی شده است که همچنان به موازین پیشبینی شده در پیمان منع موشکهای هستهای میانبرد پایبند است.
پیمان منع موشکهای هستهای میانبرد، در سال ۱۹۸۷ توسط رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، رهبران آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (سابق) امضا شد. فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ نیز این پیمان را از اعتبار نینداخته بود.
والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش فدراسیون روسیه روز چهارشنبه ۱۴ قوس (۵ دسمبر) اعلام کرد که این کشور تهدید آمریکا به خروج از پیمان یادشده را بیپاسخ نخواهد نهاد.
گراسیموف خطاب به دیپلماتهای نظامی کشورهای دیگر گفت: «نه خاک آمریکا، بلکه خاک همه کشورهایی که موشکهای کوتاهبرد و میانبرد آمریکا در آنها مستقر شده باشند، در صورت لزوم هدف حملات روسیه قرار خواهند گرفت.»