صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نشست شورای امنیت برای بررسی آزمایش موشکی ایران برگزار می‌شود

نشست شورای امنیت برای بررسی آزمایش موشکی ایران برگزار می‌شود

اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی آخرین آزمایش موشکی ایران، نشستی پشت درهای بسته برگزار میکنند. این نشست با تقاضای آلمان و فرانسه و با حمایت ایالات متحده برگزار میشود.
     به گزارش دویچه وله، شورای امنیت سازمان ملل روز سهشنبه ۱۳ قوس (چهارم دسمبر) برای بررسی آخرین آزمایش موشکهای میانبرد توسط جمهوری اسلامی جلسهای پشت درهای بسته برگزار میکند. مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، شنبه گذشته در توئیتری عنوان کرد که جمهوری اسلامی با آزمایش یک موشک بالستیک میانبرد که قابلیت حمل کلاهک هستهای دارد، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد که پس از دستیابی به توافق هستهای (برجام) در اسد ۱۳۹۴ صادر شد، از ایران خواسته است که از توسعه موشکهای بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هستهای دارند، خودداری کند.
وزارت خارجه فرانسه آزمایش موشکی ایران را "تحریکآمیز و بیثباتکننده" و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست.
جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نیز مخالفت دولتش را با برنامه موشکی ایران اعلام کرد و خواهان توقف کامل آن شد.
دولت ایران بارها گفته است که برنامه موشکی این کشور سرشت دفاعی دارد و موشکهای آزمایششده قادر به حمل کلاهک هستهای نیستند. این موضع در شورای امنیت از حمایت روسیه برخوردار است.
ایالات متحده روز دوشنبه ۱۲ قوس (سوم دسمبر) از اتحادیه اروپا خواست که به دلیل ادامه برنامه موشکی ایران علیه این کشور تحریمهای بیشتری در نظر بگیرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، گفت: «ما از اتحادیه اروپا میخواهیم تحریمهایی علیه ایران اعمال کند که برنامه موشکی ایران را هدف قرار دهد.»
هوک افزود: «خطر ایران تهدیدی جدی و فزاینده است و کشورهای جهان از جمله اتحادیه اروپا باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا از برنامههای موشکی ایران جلوگیری کنند.»