صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر دفاع اسرائیل در اعتراض به آتش‌بس غزه استعفا کرد

وزیر دفاع اسرائیل در اعتراض به آتش‌بس غزه استعفا کرد

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه ۱۴ نوامبر اعلام کرد که در اعتراض به آتشبس غزه از کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، کنارهگیری میکند.
آقای لیبرمن با اعلام این خبر توافق اسرائیل با جنبش حماس را که با میانجیگری مصر به دست آمده، "تسلیم شدن اسرائیل در برابر ترور" توصیف کرد.
او همزمان خواهان برگزاری انتخابات در اسرائیل شد و گفت امیدوار است که تاریخ انتخابات بعدی تا روز یکشنبه ۱۸ نوامبر اعلام شود. وزیر دفاع اسرائیل اختلاف نظر شدیدی بر سر توافق آتشبس با آقای نتانیاهو داشت و رسانهها از ساعاتی قبل کنارهگیری او را پیشبینی کرده بودند. استعفای آقای لیبرمن ۴۸ ساعت بعد از تقدیم نامه کنارهگیری رسما اجرا میشود.
به گزارش رسانههای عربی سامی ابوزهری، از رهبران جنبش حماس، استعفای آویگدور لیبرمن را شکستی برای اسرائیل توصیف کرده است.
وزیر دفاع اسرائیل که اختلافات او با نخست وزیر پیش از این هم علنی شده بود، در نطق اعلام استعفای خود گفت به دنبال بهانه برای کنارهگیری نبوده و تلاش میکرده به دولت وفادار باشد اما به گفته او دو مسئله باعث تصمیم او برای کنارهگیری شده است؛ یکی آتشبس اخیر و دیگری «میلیونها دالر پول نقدی که از قطر به غزه سرازیر شده است.”
به گزارش رزنامه اسرائیلی هاآرتص آقای لیبرمن گفت که «من موافق ورود پول قطریها (به نوار غزه) نبودم اما بعد از آن که نخست وزیر آن را اعلام کرد، مجبور شدم اجازه دهم.”
وزیر دفاع اسرائیل با اشاره به آتشبس با حماس هم گفت: «کاری که ما به عنوان یک کشور میکنیم این است که آرامش کوتاه مدت را به قیمت آسیب شدید و بلند مدت به منافع ملی میخریم.”
آقای نتانیاهو از آتشبس روز سهشنبه بین اسرائیل و حماس که به شدیدترین درگیری میان دو طرف از سال ۲۰۱۴ پایان داد، دفاع میکند. انتخابات بعدی در اسرائیل قرار بود یک سال دیگر برگزار شود اما اکنون استعفای آقای لیبرمن احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام را افزایش داده است.
با وجود این یکی از مقامهای حزب لیکود، حزب آقای نتانیاهو، گمانهزنیها درباره برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرده و گفته است که آقای نتانیاهو خود مسئولیتهای آویگدور لیبرمن را به عنوان وزیر دفاع بر عهده خواهد گرفت.
آقای نتانیاهو علاوه بر نخست وزیری، تصدی وزارت خارجه و وزارت بهداشت اسرائیل را هم بر عهده دارد.