صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا عاملان قتل خاشقجی را «مسئول و پاسخگو» می‌داند

آمریکا عاملان قتل خاشقجی را «مسئول و پاسخگو» می‌داند

وزیر امور خارجه آمریکا از عربستان میخواهد که «همانند آمریکا» عوامل قتل جمال خاشقجی، روزنامهنگار منتقد عربستانی را مسئول پاسخگویی بداند. پمپئو همچنین خواستار پایان بخشیدن به بحران یمن از طریق مذاکره شد.
    به گزارش دویچه وله، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، روز یکشنبه ۲۰ عقرب (۱۱ نوامبر) تاکید کرد آمریکا کسانی را که در قتل جمال خاشقجی دخیل بودهاند مسئول پاسخگویی میداند.
هیثر نوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در بیانیهای اعلام کرد که «وزیر خارجه در این مکالمه گفته که آمریکا افراد دخیل در قتل خاشقجی را مسئول میداند و عربستان نیز باید همین رویه را پیش بگیرد.»
یکی از دیپلماتهای ارشد آمریکا پیش از این گفته بود که قتل خاشقجی «نقض قوانین بینالمللی» بود و آمریکا در حال تحقیق درباره تحریمهای ممکن علیه اشخاصی است که مشخص شده است در قتل خاشقجی دخیل بودهاند.
دونالد ترامپ، رئیسجمهوری آمریکا نیز روز ۲ عقرب (۲۴ اکتبر) برای نخستین بار از محمد بن سلمان به عنوان مسئول مستقیم قتل جمال خاشقجی نام برد. ترامپ در مصاحبه با «والاستریت ژورنال» گفت: «اگر کسی مسئول باشد خود اوست.»
با این همه و به رغم انتقادات شدید بینالمللی درباره قتل خاشقجی و عدم همکاری موثر عربستان برای مشخص شدن جزییات و عاملان قتل، پمپئو و محمد بن سلمان در تماس تلفنی روز یکشنبه بر اهمیت روابط تجاری، استراتژیک و امنیتی فی ما بین تاکید کردند. 
جمال خاشقجی دوم اکتبر پس از ورود به قنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. پس از طرح ادعاهای گوناگون حکومت سعودی مبنی بر خروج خاشقجی از قنسولگری و مرگ او بر اثر مشاجره و «درگیری فیزیکی»، سرانجام دادستان عربستان پذیرفت که روزنامهنگار منتقد سعودی به قتل رسیده و این کار با برنامهریزی قبلی انجام شده است. هنوز تحقیقات درباره چگونگی قتل و سرنوشت جسد او ادامه دارد. در راس همه تلاشها، آنکارا همچنان بر خواسته خود مبنی بر استرداد کسانی که در قتل خاشقجی دخیل بودهاند تاکید دارد.
خاشقجی، روزنامهنگار عربستانی بود که در تبعید خودخواسته به سر میبرد. او ستوننویس روزنامه واشنگتن پست بود و همواره به اقدامات خاندان سلطنتی عربستان خصوصا در رابطه با بحران یمن نگاهی انتقادی داشت.