صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واشنگتن سوخت‌رسانی به جنگنده‌های عربستان در جنگ یمن را متوقف می‌کند

واشنگتن سوخت‌رسانی به جنگنده‌های عربستان در جنگ یمن را  متوقف می‌کند

آلکساندریا اوکاسیو کورتز از نیویورک، جوانترین نمایندهای که تاکنون به کنگره آمریکا راه یافته، تا زمان شروع به کارش در ماه جنوری ( تقریبا دو ماه و نیم دیگر) با یک مشکل روبروست و آن هم پرداخت اجاره خانه است.
به گزارش بی بی سی، او به نیویورکتایمز گفته که برای اجاره کردن آپارتمانی در واشنگتن در انتظار اولین حقوقش است.
اد هنری، از مجریان شبکه فاکس نیوز گفته که این نماینده ۲۹ ساله واقعیت را در این باره نگفته چرا که عکسهایش در یکی از مجلات او را در حالی نشان میدهد که لباسهایی چندین هزار دالری به تن دارد.
اما خانم اوکاسیو کورتز در واکنش در پیامی در توییتر گفته که این لباسها را به خاطر عکاسی به او قرض داده بودند.
توییت این نماینده جوان کنگره در این باره که قادر به پرداخت اجاره آپارتمانش تا زمان دریافت حقوق نیست، با همدردی زیادی از سوی کاربران روبرو شد.
او دراین توییت همچنین گفته مشکلی که در مورد تامین مسکن برای او پیش آمده نشان میدهد که سیستم انتخاباتی آمریکا تا چه حد برای «افراد طبقه کارگر طراحی نشده است.»
کاربری گفته: «الکساندریا اوکاسیو کورتز که نمیتواند از پس اجاره خانهاش برآید، جوانترین نماینده کنگره است و من صادقانه با او احساس همدردی میکنم.»
آلکساندریا اوکاسیو کورتز تبار پورتوریکویی دارد و خود را از طبقه کارگر می‌‌داند. او تا اوایل سال جاری میلادی (۲۰۱۸) برای درآمد بیشتر در رستوران کار میکرد.
درآمد مالی این نماینده کنگره در سال گذشته حدود ۲۶ هزار و پانصد دالر ( ۲۰ هزار پوند) بوده است.
به اعضای کنگره ۱۷۴هزار دالر (۱۳۴ هزار پوند) پرداخت میشود.
خانم اوکاسیو کورتز، یک دموکرات سوسیالیست در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات آمریکا در نیویورک بر رقیب خود جو کراولی که از او به عنوان رهبر آتی این حزب در کنگره نام برده میشد، پیروز شد.
خانم اوکاسیو کورتز در انتخابات سال رسانههای آمریکایی گزارش کردهاند آمریکا سوخترسانی به جنگندههای ائتلاف عربستان در یمن را متوقف میکند.
دو مقام آمریکایی به رسانههای این کشور گفتهاند کاخ سفید تامین سوخت برای جنگندههای ائتلاف عربستان در جنگ یمن را متوقف خواهد کرد.
به گزارش بی بی سی، همزمان براساس بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شده ائتلاف عربستان در این جنگ از آمریکا خواسته است سوخت رسانی مجدد به جنگندههای این نیروها را متوقف کند.
در این بیانیه آمده این درخواست به دلیل افزایش توانایی عربستان در سوخت رسانی درحال پرواز به جنگنده هایش و پس از گفتگو و مشاوره با دولت آمریکامطرح شدهاست.
یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است آمریکا از تصمیم عربستان حمایت می کند.
این تصمیم درحالی گرفته شده که قرار بود هفته آینده برخی قانونگزاران آمریکایی برای مجازات عربستان در پی قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، محدودیتهایی را در این زمینه اعمال کنند.
منتقدان حمایت آمریکا از جنگ یمن در کنگره این کشور، به ویژه دموکراتها که به تازگی اکثریت مجلس نمایندگان را به دست آوردهاند، مدتهاست از نقش آمریکا در این جنگ انتقاد میکنند.
تد لیو نماینده دموکرات در مجلس آمریکا در واکنش به این خبر گفته است : من سه سال است برای رسیدن به این هدف تلاش میکنم. ما نباید از جنایات جنگی ائتلاف عربستان در یمن حمایت کنیم و من منتظر روزی هستم که در کنگره سال آینده با اکثریت دموکرات بتوانم درباره نقش آمریکا در یمن تحقیق کنم.
در همین حال روزنامه نیویورک تایمز نوشته است این اقدام حساب شده دولت آمریکا در واکنش به خشم بین المللی از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و برای جلوگیری از تصویب تحریمهای سختتر در کنگره است.
جمال خاشقجی، روزنامهنگار منتقد عربستانی، سه هفته پیش (دوم اکتبر) هنگامی که برای دریافت گواهی طلاق به قنسولگری عربستان در استانبول رفت به قتل رسید.
قتلی که سرانجام بعد از بارها تکذیب و تغییر روایت، دادستان عمومی عربستان سعودی رسما اعلام کرد «عمدا و از پیش برنامهریزی شده « بوده است.
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام های آمریکایی در دولت فعلی وقبلی آورده است انتظار میرود کاخ سفید تحریمهایی اقتصادی را علیه برخی مقامهای سعودی که در قتل آقای خاشقجی دست داشتهاند وضع کند.
این مقام ها به روزنامه نیویورک تایمز گفتهاند موضوع میان کاخ سفید و وزارت دارایی این کشور به بحث گذاشته شده است.
هنوز منبع دیگری این خبر را تایید نکرده است.
پیشتر ناروی نیز اعلام کرده بود مجوزهای تازه صادارات تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف میکند.

در ستاد برنی سندرز فعال بود.
او گفته است زمان تغییرات نسلی، نژادی و ایدئولوژیک در حزب دموکرات فرا رسیده است.