صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش روسیه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران

واکنش روسیه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران

برای نخستین بار روسیه در مورد تحریمهای اعمال شده توسط ایالات متحده علیه ایران واکنش نشان داد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور، و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، تحریمهای آمریکا علیه ایران را «غیرقانونی» دانستند.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه در گفتگو با رسانههای این کشور از قول پوتین گفت که تحریمهای اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران «غیرقانونی» است.
رئیس جمهور روسیه در جلسهای با اعضای شورای امنیت ملی روسیه، تحریمهای آمریکا علیه ایران را مورد بحث قرار داده است. سخنگوی کاخ کرملین افزود، پوتین در دیدار با اعضای شورای امنیت ملی روسیه درباره اوضاع پس از وضع تحریمهای آمریکا علیه ایران تبادل نظر کرده و گفته است که اقدامات آمریکا علیه ایران «غیرقانونی» است.
 همچنین سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در  کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای اسپانیایی خود در روز سهشنبه در مادرید، تحریمهای آمریکا علیه ایران را «نامشروع» خواند.
او افزود که واشنگتن از «روشهای غیر قابل قبول» برای قطع کردن دست بانکهای ایرانی از سیستم سوئیفت استفاده کرده است.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد که روسیه با وجود اعمال تحریمهای آمریکا در همکاری با شرکای خود در توافق هستهای ایران در جستجوی سازوکاری برای ادامه معاملات تجاری و اقتصادی با ایران است. وزیر خارجه روسیه ولی درباره جزئیات این ساز وکار توضیح بیشتری نداد.
به گفته لاوروف اعمال تحریمهای آمریکا علیه ایران نقض آشکار قطعنامههای شورای امنیت سازمان ملل است. وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که روسیه به روابط تجاری با ایران ادامه میدهد و کشورش به اجرای مفاد برجام پایبند خواهد بود.