صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳۰ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان: بالاترین مقام‌های ریاض دستور قتل خاشقجی را داده‌اند

اردوغان: بالاترین مقام‌های ریاض دستور قتل خاشقجی را داده‌اند

رئیسجمهور ترکیه معتقد است، دستور قتل روزنامهنگار منتقد عربستان سعودی مستقیما توسط مقامهای رده بالای دولت عربستان صادر شده است. رجب طیب اردوغان پادشاه عربستان را از مشارکت در قتل جمال خاشقجی مبرا دانست.
    به گزارش دویچه وله، رجب طیب اردوغان، رئيسجمهور ترکیه در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست «بالاترین ردههای حکومت» ریاض را مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامهنگار منتقد عربستان سعودی معرفی کرد.
او نوشت:
او در این یادداشت که در ستون مهمان روزنامه یادشده چاپ شد نوشت «به خوبی میدانیم که دستور قتل جمال خاشقجی از سوی عالیترین مقامهای حکومتی عربستان سعودی صادر شده است.»
اردوغان با این همه تاکید کرد، «حتی یک ثانیه» نیز باور ندارد که ملک سلمان، پادشاه عربستان دستور این قتل را داده باشد.
او همچنین به طور مستقیم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که برخی این قتل را به او نسبت میدهند نیز مسئول این قتل نشناخت.
اردوغان در یادداشت خود همچنین «تلاشهای مقامات سعودی برای سرپوش گذاشتن به قتل برنامهریزی شده خاشقچی به جای پیگیری عدالت» را تاسفآور خواند.
جمال خاشقجی در دوم اکتبر سال جاری برای دریافت اوراقی که برای ازدواج با نامزد ترکیهای خود نیاز داشت وارد قنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد. از آن پس دیگر اثری از او دیده نشد.
بعد از هفتهها انکار، عربستان سعودی تحت فشارهای بینالمللی برای اولین بار اقرار کرد که خاشقجی در قنسولگری به قتل رسیده است. ترکیه خواستار استرداد ۱۸ مظنونی شده که در عربستان در این رابطه بازداشت شدهاند.