صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا خواستار پایان جنگ و آغاز مذاکرات صلح در یمن شد

آمریکا خواستار پایان جنگ و آغاز مذاکرات صلح در یمن شد

آمریکا خواستار پایان جنگ در یمن و آغاز مذاکرات صلح بین طرفهای درگیر شده است.
به گزارش بی بی سی، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای گفته است که لازم است درگیری نظامی در یمن پایان یابد و مذاکرات برای برقراری صلح در این کشور به رهبری سازمان ملل از ماه آینده آغاز شود. وی خواستار توقف حملات حوثیها علیه عربستان سعودی و امارت عربی متحده و عملیات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در داخل خاک یمن شده است.
آقای پومپئو گفته است: "زمان توقف مخاصمات از جمله حملات موشکی و پهپادی حوثی ها علیه مناطق تحت اختیار عربستان سعودی و امارات متحده عربی و عملیات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در داخل خاک یمن شده است.
آقای پومپئو گفته است: «زمان توقف مخاصمات از جمله حملات موشکی و پهپادی حوثی ها علیه مناطق تحت اختیار عربستان سعودی و امارات عربی متحده و در پی آن، عملیات هوایی ائتلاف در تمامی مناطق پرجمعیت یمن متوقف شود.»
در جنگ یمن، ایالات متحده با قرار دادن امکانات سوخت گیری هوایی و آموزش هدفگیری به نیروهای ائتلاف کمک میکنند. وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته گفت که او به کنگره اطلاع داده که عربستان سعودی و امارات عربی متحده تمامی توان خود را به کار می گیرند تا تلفات غیرنظامی در عملیات هوایی آنها کاهش یابد.
تلفات غیرنظامی در جریان جنگ یمن یکی از موارد انتقاد شدید از عملیات ائتلاف به رهبری عربستان بوده است. در سال 2015، شورشیان حوثی، که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار هستند، پایتخت را تصرف و رئیس جمهوری را برکنار کردند، عربستان سعودی ائتلافی را از چند کشور مسلمان و عرب برای کمک نظامی به نیروهای دولتی تشکیل داد.
جامعه جهانی دولت منصور عبد ربه هادی، رئیس جمهوری یمن را که در سال 2012 یه این سمت انتخاب شد دولت قانونی و مشروع یمن می داند. وی در پی کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق، در جریان خیزش بهار عربی به این سمت انتخاب شده بود و قرار بود پس از ایجاد ساختارهای لازم برای فعالیت های دموکراتیک، انتخابات بعدی برگزار شود. در حال حاضر، بخش های عمده ای از یمن تحت تسلط حوثی ها قرار دارد و دولت یمن نیز در نواحی جنوبی این کشور مستقر شده است.