صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پمپئو در چین: واشنگتن و پکینگ اختلاف‌نظر اساسی دارند

پمپئو در چین:  واشنگتن و پکینگ اختلاف‌نظر اساسی دارند

وزیر خارجه آمریکا در پایان سفرش به آسیا با همتای چینی خود در پکینگ دیدار کرد. این دیدار در فضایی نه چندان گرم و با انتقادهای دو طرفه همراه بود. وزیر خارجه چین از آمریکا خواست از "اقدامات گمراهکننده" دست بردارد.
به گزارش دویچه وله، وزیر خارجه آمریکا در آخرین ایستگاه سفر خود به کشورهای آسیا روز دوشنبه (۸ اکتبر) با همتای خود در چین دیدار کرد؛ دیداری که با توجه به تنشهای اخیر میان ایالات متحده و چین در فضایی نه چندان گرم برگزار شد.
وانگ یی، وزیر خارجه چین، از آمریکا به دلیل تشدید جنگ تجاری میان دو کشور، نقض حقوق چین در رابطه با مسئله تایوان و دخالت در سیاست داخلی و خارجی این کشور انتقاد کرده و این رویکرد را "حمله مستقیم به پایه مشترک اعتماد میان دو کشور» خواند که «بر روابط میان چین و آمریکا سایه انداخته است.»
وانگ یی تأکید کرد آمریکا باید دست از «اقدامات گمراهکننده» بردارد. او اضافه کرد دو کشور باید به دنبال «همکاری با یکدیگر و پرهیز از درگیری و رویایی باشند.»
در مقابل پمپئو عنوان کرد دو کشور در مورد مسائل یاد شده دارای «اختلافنظر اساسی» هستند و آمریکا نسبت به اقدامات چین «بسیار نگران» است. دیدار پمپئو و وانگ با فاصله چند روز از سخنرانی تند مایک پنس، معاون رییسجمهور آمریکا صورت میگیرد که در آن چین متهم به تجاوز نظامی، سرقت تجاری و نقض حقوق بشر شد. پنس همچنین پکینگ را متهم به تلاش برای دخالت در انتخابات  آتی آمریکا در ماه نوامبر کرد. چین این اتهام را رد کرده است. واشنگتن همچنین با فروش سلاح به تایوان و وضع قوانین جدید که امکان سفر به تایوان برای مقامهای ارشد آمریکایی را فراهم میآورد، خشم چین را برانگیخته است. با این همه واشنگتن همچنان حاکمیت پکینگ بر تایپه را به رسمیت میشناسد.
پمپئو در پاسخ به انتقادهای همتای چینی خود گفت رابطه آمریکا و چین «فوقالعاده مهم» است و اظهار امیدواری کرد که «فرصتی برای بحث در مورد هر کدام از این مسائل» در این سفر دست بدهد.
وزیر خارجه آمریکا همچنین نسبت به لغو دیدار جیمز متیس، وزیر دفاع این کشور با وزیر دفاع چین که برای ماه اکتبر برنامهریزی شده بود، ابراز تأسف کرد و گفت: «متأسفم که گفتگوی استراتژیک میان کشورهایمان چیزی است که شما تصمیم به عدم انجام آن گرفتید.»