صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکیه خواهان بازرسی قنسولگری عربستان در استانبول شد

ترکیه خواهان بازرسی قنسولگری عربستان در استانبول شد

رسانههای ترکیه گزارش دادهاند که مقامهای این کشور خواهان بازرسی ساختمان قنسولگری عربستان در استانبول در ارتباط با پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، شدهاند.
به گزارش دویچه وله، بنابر این گزارشها این درخواست در جریان فراخواندن سفیر عربستان در ترکیه به وزارت امور خارجه مطرح شده است.
جمال خاشقجی، روزنامهنگار مشهور و منتقد سعودی که با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست همکاری میکرد، از حدود یک هفته پیش و بعد از ورود به قنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه ناپدید شده است.
مقامهای ترکیه بر این باروند که آقای خاشقجی بعد از ورود به قنسولگری به قتل رسیده است.
به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، ولید بن عبدالکریم الخریجی، سفیر عربستان در آنکارا روز یکشنبه ۷ اکتبر به وزارت خارجه ترکیه احضار شد و در این دیدار مقامهای این کشور انتظار خود از همکاری کامل عربستان در این پرونده را به اطلاع سعودیها رساندهاند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، امروز دوشنبه ۸ اکتبر اعلام کرد که پرونده آقای خاشقجی را از نزدیک دنبال میکند.
مقامهای سعودی میگویند جمال خاشقجی از ساختمان قنسولگری خارج شده و دو روز پیش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت که ترکیه میتواند ساختمان قنسولگری این کشور در استانبول را بازرسی کند.
پولیس ترکیه که در حال تحقیق درباره این پرونده است در بیانیهای اعلام کرده که ۱۵ شهروند سعودی، از جمله تعدادی از مقامات این کشور با دو پرواز به استانبول رفته و وقتی آقای خاشقجی داخل قنسولگری بوده، وارد آنجا شده بودند.
به نوشته روزنامه صباح ترکیه در پرونده آقای خاشقجی، ظن اصلی به دو موتر ون سیاهرنگ متعلق به قنسولگری عربستان است.
به گزارش این روزنامه این دو موتر جزو شش موتری بودند که در آن روز همزمان از قنسولگری خارج شدند و به دو جهت مختلف حرکت کردند.