صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نتانیاهو برای هماهنگی درباره سوریه با پوتین دیدار می‌کند

نتانیاهو برای هماهنگی درباره سوریه با پوتین دیدار می‌کند

نخستوزیر اسرائیل قصد دارد با رئیس جمهوری روسیه ملاقات کند. هدف این دیدار تبادلنظر پیرامون هماهنگیهای لازم میان دو کشور در سوریه اعلام شد. احتمال میرود که آنها به فعالیتهای ایران در سوریه نیز بپردازند.
به گزارش دویچه وله، بنیامین نتانیاهو در نشستی که روز یکشنبه، ۱۵ میزان (۷ اکتبر) با اعضای کابینهی اسرائیل  داشت گفت که با ولادیمیر پوتین صحبت کرده و قرار است  آنها بهزودی با یکدیگر ملاقات کنند. نخستوزیر اسرائیل گفت، قصد دارد با رئیس جمهوری روسیه در بارهی هماهنگیهای مهم نظامی دو کشور در سوریه صحبت کند.
نتانیاهو در جمع وزیران کابینهاش وعده داد که جلوی تثبیت حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه و ارسال جنگافزارهای مرگبار به حزبالله لبنان را خواهد گرفت.
تماسهای پوتین و نتانیاهو در هفتههای اخیر تلفنی بوده است و اگر ملاقاتی حضوری صورت بگیرد، این نخستیندیدار رسمی دو سیاستمدار پس از سرنگونی جنگندهی روسی در سوریه خواهد بود.
در این حادثه که شامگاه ۲۶ سنبله رخ داد تمامی ۱۵ سرنشین هواپیمای نظامی روسی جان باختند. ارتش روسیه اعلام کرد که این هواپیما در جریان حملهی هوایی اسرائیل به اهدافی در نزدیکی لاذقیه در سوریه که با فاصله کمی از جت روسی در حال حرکت بودند، اشتباها هدف پدافند هوایی سوریه قرار گرفته است.
اسرائیل اتهام دخالت مستقیم یا غیرمستقیم در سرنگونی هواپیمای روسی را رد کرده است.
سامانهی دفاع ضدهوایی سوریه ساخت روسیه است. مسکو پس از بروز این حادثه، ارتش سوریه را به سامانهی دفاع ضد موشکی اس-۳۰۰ نیز مجهز کرد.
سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، اعلام کرد که نخستین محمولهی این سامانهی دفاعی، شامل چهار سکوی پرتاب، در روز اول اکتبر به سوریه تحویل داده شده است.