صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکیه: روزنامه‌نگار سعودی در داخل قنسولگری به قتل رسیده است

ترکیه: روزنامه‌نگار سعودی در داخل قنسولگری به قتل رسیده است

مقامهای ترکیه میگویند به این نتیجه رسیدهاند که جمال خاشقجی، روزنامهنگار سرشناس و منتقد عربستانی توسط یک تیم ۱۵ نفره که برای قتل او از عربستان به استانبول آمده بودند در داخل قنسولگری عربستان به قتل رسیده است.
به گزارش بی بی سی، آقای خاشقجی از چهار روز پیش در ترکیه و پس از مراجعه به ساختمان قنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شده است.
یک مقام ترکیه روز  شنبه ۶ اکتبر به خبرگزاری رویترز و روزنامه واشنگتن پست گفته: «ارزیابی اولیه ما این است که آقای خاشقجی در داخل قنسولگری به قتل رسیده است. ما معتقدیم که این قتل از پیش برنامهریزی شده بوده و سپس جسد به خارج از قنسولگری منتقل شده است.»
با وجود این این مقام ترکیه از جزئیات نحوه قتل سخن نگفته و مدارکی در این باره هم ارایه نکرده است.
همزمان دادستانی ترکیه اعلام کرده که پرونده ویژهای برای رسیدگی به ماجرای ناپدید شدن آقای خاشقجی باز کرده و تیم کارآگاهان خود را به استانبول اعزام کرده است.
در صورت تایید کشته شدن آقای خاشقجی به دست ماموران اطلاعاتی عربستان، این کشور با موج جدیدی از انتقادهای بینالمللی به علت سرکوب مخالفان خود روبرو خواهد شد.
همزمان در صورت تایید قتل آقای خاشقجی، روابط میان ترکیه و عربستان که پس از ماجرای قطر پرتنش شده بود، وارد فاز جدیدی خواهد شد.
در جریان تحریم قطر از سوی بلوک عربستان، امارات متحده عربی، مصر و بحرین، ترکیه از قطر حمایت کرد و همین موضوع موجب کدورت روابط ریاض آنکارا شد.
عربستان هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده است اما یک مقام قنسولگری عربستان در استانبول در گفتگو با رویترز ادعای مقام های ترکیه را «بیاعتبار» دانسته است.
ریاض در چند روز گذشته تحت فشار افکار عمومی بود که درباره خارج نشدن آقای خاشقجی از ساختمان قنسولگری و در حالی که نامزد او بیرون در انتظار ایستاده بود توضیح دهد.
قنسولگری عربستان حتی روز شنبه به خبرنگاران از جمله گزارشگر رویترز اجازه داد تا داخل این ساختمان دیپلماتیک شوند و محمد الوتیبی، از مقامهای این قنسولگری به خبرنگاران اطمینان داده که آقای خاشقچی نه آنجا و نه در عربستان سعودی است و دولت عربستان هم در حال جستجو برای یافتن اوست.
جمال خاشقجی که در تبعید خودخواسته در آمریکا و در نزدیکی واشنگتن دی سی اقامت داشت از چهار روز پیش برای تکمیل مدارک شخصی خود به قنسولگری عربستان در ترکیه مراجعه کرده است.