صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فرانسه: آمریکا نمی‌تواند در تجارت با ایران برای ما تصمیم بگیرد

فرانسه: آمریکا نمی‌تواند در تجارت با ایران برای ما تصمیم بگیرد

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه گفت آمریکا نمیتواند درباره همکاری تجاری اروپا با ایران تصمیمگیری کند. او تاکید کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران فرصتی است تا اروپاییها نهادهای مالی مستقل ویژه خود را تاسیس کنند.
به گزارش دویچه وله، وزیر دارایی فرانسه روز جمعه ۱۳ میزان (۵ اکتبر) اظهار داشت که نتیجه تحریمهای آمریکا علیه ایران، فرصت و امکانی برای اروپا است تا بتوانند نهادهای مالی مستقل ویژه خود را تاسیس بکنند و با هرکسی که می خواهد تجارت کند.
لومر تاکید کرد: «آمریکا نمیتواند برای ما تصمیم بگیرد که آیا اجازه تجارت با ایران را داریم یا نه.»
وزیر دارایی فرانسه برای نخستین بار نیست که استقلال مالی اروپا در مقابل آمریکا را طرح میکند. او در ماه ژوئیه سال جاری هم بعد از آنکه تلاشهای فرانسه برای معافشدن شرکتها، کارخانهها و بانکهای فرانسوی از تحریمهای ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بینتیجه ماند در گفتگویی با روزنامه فیگارو استقلال نهادهای مالی اروپا در مقابل آمریکا را مطرح کرد.
لومر در در این گفتوگو تأکید کرد که اروپا نیازمند «واکنش سریع» به این تحریمها و حمایت از استقلال اقتصادی خود است. وزیر دارایی فرانسه همچنین گفت که اروپا باید ابزارها مورد نیاز خود برای مقابله با تحریمهای فرامرزی را فراهم و از منافع اقتصادی خود دفاع کند.
پیشتر هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان هم در مقالهای که در روزنامه اقتصادی «هندلزبلات» در ارتباط با استراتژی جدید دولت آلمان در قبال آمریکا نوشت خواست که «کارفرمایان اروپایی از نظر حقوقی در برابر تحریمها مورد حمایت قرار گیرند.»
از نظر وزیر امور خارجه آلمان به طور مشخص این کار زمانی امکانپذیر است که آلمان در کنار فرانسه و سایر کشورهای اروپایی در مقابل تحریمهای آمریکا وارد عمل شود.
هایکو ماس گفت این اقدام  اجتنابناپذیر است «که ما اروپائیان بر استقلال خود بیفزائیم، به این شکل که کانالهای پرداخت مستقل خود را سازماندهی کنیم، صندوق پولی اروپایی به وجود آوریم و سیستم سوئیفت اروپایی ایجاد کنیم.»