صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر جدید عراق مأمور تشکیل دولت شد

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر جدید عراق مأمور تشکیل دولت شد

برهم صالح، رئیس جمهوری جدید عراق تنها دو ساعت پس از احراز مقام خود عادل عبدالمهدی سیاستمدار شیعه را به عنوان نخستوزیر جدید معرفی کرد. عبدالمهدی اکنون برای تشکیل کابینه دولت جدید این کشور ۳۰ روز وقت دارد.
به گزارش دویچه وله، برهم احمد صالح، نامزد اتحادیه میهنی کردستان، شامگاه سهشنبه ۱۰ میزان (۲ اکتبر) پس از اعلام انصراف فواد حسین کاندیدای حزب دمکرات، رئیس جمهور جدید عراق شد.
او اگر چه طبق قانون اساسی عراق بیش از دو هفته وقت داشت تا نخستوزیر جدید این کشور را معرفی کند، اما کمتر از دو ساعت دست به این کار زد.
رئیس جمهوری جدید عراق عادل عبدالمهدی، سیاستمدار پرسابقه شیعه را به عنوان نخستوزیر جدید معرفی کرد و مأموریت تشکیل دولت را به او سپرد. عبدالمهدی اکنون ۳۰ روز برای تشکیل کابینه دولت جدید وقت دارد.
عبدالمهدی با توجه به نابسامانیهای گوناگونی که عراق با آن در دوران اخیر روبرو بوده، مأموریت دشواری پیش رو دارد، از بازسازی زیرساختهای عراق پس از جنگی خونین با «دولت اسلامی» (داعش) گرفته تا رفع تنشهای قومی و مذهبی در داخل کشور و برقراری مناسباتی متوازن با جمهوری اسلامی و ایالات متحده.
این سیاستمدار ۷۶ ساله تحصیلکردهی رشته اقتصاد است. او در سال ۱۹۶۹ میلادی عراق را ترک کرد و مدتی را در تبعید در فرانسه گذراند.  در آن مدت نشریاتی را به زبانهای فرانسه و عربی منتشر کرد.
عبدالمهدی فرزند یکی از روحانیون معروف شیعه در عراق است که در دوران حکومت پادشاهی در عراق در سال ۱۹۵۸ میلادی وزیر دربار بود.
او در بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ میلادی یکی از معاونان رئیس جمهوری عراق بود و در دولت موقت این کشور که پس از سرنگونی صدام حسین کشور را میگرداند، از جمله در رأس وزارت دارایی قرار داشت.