صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیرخارجه آمریکا دوباره به کوریای‌شمالی می‌رود

وزیرخارجه آمریکا دوباره به کوریای‌شمالی می‌رود

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده مایک پومپئو، وزیر خارجه، روز یکشنبه آینده به پیونگ یانگ خواهد رفت تا از نزدیک با کیم جونگ اون، رهبر این کشور، درباره فرآیند غیرهستهای شدن دیدار کند. برنامه سفر قبلی آقای پومپئو در اواخر ماه اگست گذشته تنها ساعاتی قبل از پرواز از سوی دونالد ترامپ لغو شد.
به گزارش بی بی سی، روز سهشنبه (دوم اکتبر) وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد علاوه بر کوریایشمالی، آقای پومپئو به چین، جاپان و کوریای جنوبی هم سفر خواهد کرد.
هیتر نوآرت، سخنگوی وزارتخارجه ضمن اعلام برنامه سفر آقای پومپئو گفت: «معتقدم این دیدارها و این که آقای پومپئو برای چهارمین بار در کمتر از یک سال به پیونگ یانگ سفر میکند از پیشرفت و اوج گیری روند مذاکرات هستهای با کوریای شمالی خبر میدهد... البته که هنوز راه زیادی تا نتیجه مانده اما باید از همین چند گام جدید در مذاکرات هم استقبال کرد.»
سفر آقای پومپئو به کوریای شمالی پس از آن شکل میگیرد که هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از آغاز مقدمات دومین دیدار خود با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی سخن گفته و حتی در اظهارنظری جالب توجه گفته که رابطه میان او و رهبر کوریای شمالی به جایی رسیده که دو رهبر «عاشق یکدیگر شدهاند».
این سفر همچنین پس از آن شکل می گیرد که وزیرخارجه کوریای شمالی چند روز پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از شیوه مذاکره آمریکا گفت پیشرفت روند خلع سلاح هستهای پیونگیانگ منوط به رفع تحریمهای این کشور خواهد بود.
ری یونگ هو، وزیرخارجه کوریای شمالی که روز شنبه در مقر سازمان ملل متحد سخن میگفت تصریح کرده که رفع نشدن تحریمها موجب افزایش بی اعتمادی کشورش به آمریکا خواهد شد.
پیونگ یانگ بارها از سازمان ملل متحد و آمریکا خواسته تحریمهای این کشور را رفع کنند؛ درخواستی که چین و روسیه هم از آن حمایت میکنند.
اما آمریکا میگوید تحریمها باید تا زمان غیرهستهای شدن کامل کوریای شمالی باقی بماند.
دونالد ترامپ، رئیسجمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی ماه جون گذشته در دیداری تاریخی در سنگاپور دیدار کردند؛ جایی که کیم جونگ اون و رئیس جمهور آمریکا گفتند پیونگیانگ وعده داده در جهت غیرهستهای شدن حرکت کند.