صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار نخست‌وزیر روسیه به آمریکا در مورد آغاز یک جنگ اقتصادی

هشدار نخست‌وزیر روسیه  به آمریکا در مورد آغاز یک جنگ اقتصادی

دیمیتری مدودف، نخستوزیر روسیه ضمن هشدار به آمریکا در مورد آغاز جنگ اقتصادی گفت که روسیه از راههای گوناگون به این تحریمها واکنش نشان خواهد داد.
دیمیتری مدودف، نخستوزیر روسیه روز جمعه ۱۰ آگست در گفتوگو با خبرگزاری تاس در واکنش به تحریمهای تازهی ایالات متحده علیه کشورش گفت: «اگر تحریمهایی از نوع ممنوعیت فعالیت بانکها یا ممنوعیت استفاده از یکی از ارزها اعمال شود، میتوان این را بهطور مشخص اعلان یک جنگ اقتصادی نامید.»
او تصریح کرد که روسیه در این صورت باید با ابزارهای و اقتصادی یا از راههای دیگر به این امر واکنش نشان دهد. نخستوزیر روسیه افزود: «دوستان آمریکایی ما باید این مسئله را بفهمند.»
وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۹ آگست، اعلام کرده بود که تحریمهایی جدید علیه روسیه به دلیل استفاده دولت روسیه از «سلاح کیمیاوی یا بیولوژیکی یا ماده شیمیایی کشنده» علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه پیشین روسیه و دخترش یولیا در بریتانیا اعمال خواهد کرد.
دولت روسیه بارها اعلام کرده که هیچ ارتباطی با پرونده اسکریپال ندارد. مقامات روسیه در همین رابطه خواستار تحقیق مستقل پیرامون پرونده مسمومیت این جاسوس روس شدهاند.
اسکریپال و دخترش در اوایل ماه مارچ سال جاری در شهر سالزبری انگلستان در اثر آلودگی به گاز سمی «نوویچوک» مسموم شده بودند.
بریتانیا از همان ابتدا، روسیه را مسئول سوءقصد به اسکریپال معرفی کرده بود. شمار دیگری از کشورهای اروپایی و از جمله آمریکا نیز از ارزیابی بریتانیا پیروی کرده بودند. دولت آمریکا در همان ایام ۶۰ دیپلمات روسیه را اخراج کرد.