صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اروپا در انتظار وقفه ای در موج گرما

اروپا در انتظار وقفه ای در موج گرما

درحالی که اروپا شاهد یک روز داغ دیگر در موج گرمای طولانی تابستان امسال بود، کارشناسان آب و هوا می گویند برخی نواحی به زودی شاهد وقفه ای در گرما خواهند بود.
در جنوب فرانسه انتظار می رفت دمای هوا روز دوشنبه بالا رود و نواحی شمالی تر روز سه شنبه شاهد گرمای زیاد باشند. گفته می شود که این می تواند یکی از داغ ترین موج های گرما در تاریخ فرانسه از زمان ثبت رکوردها باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه در اسپانیا آمار مرگ حوادث ناشی از گرما به هفت نفر رسید که پس از گزارش شدن مرگ یک مرد آلمانی در جریان زیارت در کامینو دی سانتیاگو بود.
همزمان آتش سوزی های سویدن با بارندگی شدید در شمال کشور فروکش کرد. گرمای بی سابقه در مدار شمالگان باعث کم آبی و آتش سوزی های طبیعی در شمال سویدن شده بود.
در فرانسه چندین شهر محدودیت هایی بر تردد اعمال کردند تا از آلودگی اوزون که در اثر گرما تشدید شده بکاهند؛ در پایتخت فرانسه شهرداری پارکینگ مجانی ارائه کرد و بهای مترو و اتوبوس را کاهش داد تا مردم از رانندگی منصرف شوند.
پیش بینی های کنونی حاکی از خنک شدن هوا در پایان هفته و رسیدن دما به حوالی ۲۵ درجه سانتیگراد است.
بریتانیا هم برای مدتی طولانی شاهد هوای گرم در بخش جنوبی کشور بود که از ۳۲ درجه تجاوز نکرد اما در نواحی شمالی خنک تر و ابری تر بود.
به گفته سازمان هواشناسی بریتانیا روز سه شنبه دما در برخی نقاط به ۳۴ درجه سانتیگراد رسید اما پیش بینی می شود در روزهای بعد خنک تر شود. به گفته این سازمان هوای گرمتر از معمول ممکن است تا اکتوبر ادامه پیدا کند.
محققان گفته اند که تغییرات اقلیمی احتمال وقوع موج گرمای طولانی در اروپا را دو برابر کرده است.