صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای شمالی مشغول کار روی موشک‌های تازه است

کوریای شمالی مشغول کار روی موشک‌های تازه است

گزارش های رسانه ای حاکیست که به نظر می رسد کوریای شمالی، علیرغم گرم شدن روابط با دولت ترامپ، درحال ساختن موشک های بالستیک جدیدی باشد.
مقامهای آمریکایی که از آنها نام برده نشد به روزنامه واشنگتن پست گفتند که ماهوارههای جاسوسی فعالیتهایی را در یک سایت تولید موشک بالستیک مشاهده کردهاند.
خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مقام گزارش داد که میزان پیشرفت کوریای شمالی در ساخت این موشک ها روشن نیست.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه جون در سنگاپور با کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی دیدار کرد.
آنها بعد از آن دیدار تاریخی قول دادند که در جهت خلع سلاح اتمی تلاش کنند و آقای ترامپ اعلام کرد که کوریای شمالی «دیگر یک تهدید هسته ای نیست.»
اما آقای ترامپ به خاطر اعطای امتیاز به کوریای شمالی بدون گرفتن تعهدی قابل تصدیق از این کشور برای پایان برنامه اتمی و موشکی در داخل مورد انتقاد قرار گرفت.
روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه به نقل از مقام ها نوشت که به نظر می رسد کوریای شمالی درحال ساختن یک یا دو موشک قاره پیمای تازه در تاسیسات سانومدونگ در نزدیکی پیونگ یانگ، پایتخت، باشد.
براساس این گزارش این همان محل ساخت اولین موشک قاره پیمای بالستیکی است که آمریکا را در تیررس قرار می دهد.
به گزارش رویترز تصاویر ماهواره ای وسایل نقلیه ای را در حال ورود و خروج از این مرکز نشان می دهند، اما ابعاد ساخت موشک در آنها پیدا نیست.
این اولین گزارش ها از احتمال ادامه برنامه تسلیحاتی کوریای شمالی - که موثر بودن اجلاس سنگاپور را زیر سوال می برد - نیست.
رسانه های آمریکایی اواخر ماه جون گزارش های درز کرده از سازمان های اطلاعاتی را منتشر کردند که ظاهرا از تجهیز و تقویت سایت های غنی سازی کوریای شمالی و سایر فعالیت ها حکایت داشت.