صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۶ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست وزیر سابق مالزیا رسما به فساد مالی متهم شد

نخست وزیر سابق مالزیا رسما به فساد مالی متهم شد

دادگاهی در مالزیا رسما نجیب رزاق، نخست وزیر سابق را به اختلاس از بیتالمال و فساد مالی متهم کرده و دستور محاکمه او در ارتباط با چهار فقره اتهام کیفری را داده است.
در جلسه تفهیم اتهام که صبح دیروز، چهارشنبه، 13 سرطان (4 جولای) برگزار شد، نجیب رزاق تمام اتهامات را رد کرد و گفت که مرتکب جرمی نشده است. دادگاه با آزادی موقت نخست وزیر سابق مالزیا با وثیقه معادل دوصد هزار دالر موافقت کرد.
به گزارش بی بی سی، روز سه شنبه، پولیس واحد مبارزه با فساد پولیس مالزیا اعلام کرد که نجیب رزاق، به دستور سارنوال بازداشت شده و به زودی در دادگاهی در کوآلالامپور در ارتباط با اختلاس و رشوهخواری تفهیم اتهام خواهد شد. هنگام ورود نجیب رزاق به دادگاه، تعدادی از هواداران او با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار رعایت کامل حقوق او شده بودند. طرفداران نخست وزیر سابق کمپینی را نیز در این مورد راه انداختهاند.
پرونده اتهامی علیه نخست وزیر سابق عمدتا به مفقود شدن مبالغ قابل توجهی پول از صندوق توسعه مالزیا ارتباط دارد که نجیب رزاق در سال ۲۰۰۹ با هدف جلب سرمایه برای طرحهای توسعه ایجاد کرد. نابسامانی مالی این صندوق باعث تشکیل پروندههایی در خارج از مالزیا هم شده است.
از جمله وزارت عدلیه آمریکا پرونده ای در مورد پولشویی داراییهای این صندوق به مبلغ چهار و نیم میلیارد دالر تشکیل داده و گفته است یک شبکه پیچیده از موسسات مالی و اشخاص حقیقی در نقل و انتقال این پول دست داشتهاند.
اگرچه اتهام فساد مالی به نخستوزیر سابق مالزیا از چند سال پیش رسانهای شده بود اما تنها پس از شکست سنگین انتخاباتی او در رای گیری اخیر این کشور بود که رسیدگی به این پرونده شتاب گرفت. آقای رزاق همه اتهامها را رد کرده است.
او روز سهشنبه در یک پیام ویدئویی که در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شد به مردم کشورش گفت که به آنچه در اخبار علیه او گفته میشود اعتماد نکنند چرا که هیچ کدام از اتهامها صحت ندارد. آقای نجیب در این ویدئو میگوید: «من هرگز فرصتی برای دفاع از خودم نداشتهام.»
پولیس مالزیا طی چند هفته گذشته به دفاتر و خانه بسیاری از افراد نزدیک به نجیب رزاق یورش برده است چرا که بازرسان میگویند سرنوشت میلیاردها دالر از منابع مالی موجود در صندوق توسعه مالزیا مبهم است.
پولیس می گوید در جریان این یورش ها توانسته ۲۷۳ میلیون دالر پول نقد و اشیاء قیمتی ضبط کند که بزرگترین ضبط اموال در تاریخ عملیات پولیس این کشور محسوب میشود. یکی از این اشیاء قیمتی قطعه الماسی است که گفته شده یک میلیون و ۶۰۰ هزار دالر ارزش دارد.