صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۶ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: به تازگی بیش از ۲۰۰ نفر در مدیترانه جان باخته اند

سازمان ملل: به تازگی بیش از ۲۰۰ نفر در مدیترانه جان باخته اند

یافتههای کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نشان میدهد که تنها در چند روز گذشته، ۲۰۰ پناهجو و مهاجر در بحیره مدیترانه قربانی شده اند. با توجه به ارقام اخیر، در شش ماه گذشته آمار جان باختگان در بحیره مدیترانه به یک هزار و ۱۳۷ نفر رسیده است.
چارلی یاکسلی، سخنگوی این سازمان با بیان این مطلب روز دوشنبه در شهر جنیوا گفته که در میان این قربانیان زنان، کودکان و مردانی شامل میباشند که با استفاده از بحیره مدیترانه تلاش داشته اند، خود را به اروپا برسانند. اطلاعات سازمان ملل بیان میدارد که تنها روز جمعه گذشته، در نتیجه حادثه دلخراش ۱۰۳ تن قربانی شده اند که در میان آنان سه کودک نیز شامل بوده است.
به گزارش دویچه وله، سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) ابراز کرده است که گارد ساحلی لیبیا حدود یک هزار تن را از قایقهای قاچاقبران دستگیر کرده است. این سازمان قاچاقبران را متهم میکند که گویا انسانها را در قایقهای غیرمعیاری سوار میکنند و به این دلیل حیات آنان را به بازی میگیرند.
سازمان دیدهبان بحر تاکید کرده است که افزایش رقم قربانیان در بحیره مدیترانه ناشی از برخورد جدی در برابر مامورین نجات [سازمان های غیردولتی] میباشد. به بیان این سازمان، مقامهای مالتا کشتی های نجات را در حالی توقف داده اند که مردم در مدیترانه در آب غرق میشوند. این نهاد اذعان میکند که این اقدام به مفهوم «تهاجم سیاسی به هدف پایان بخشیدن عملیات نجات افراد ملکی در بحیره میباشد.»
با این همه، یاکسلی علاوه کرد که کشتیهایی که عملیات نجات در حالات اضطراری را در بحیره به پیش میبرند، نباید بازداشته شوند؛ چرا که نجات افراد در اولویت قرار دارد.