صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دولت اتریش چند مسجد را تعطیل و تعدادی از امامان مساجد را اخراج می‌کند

 دولت اتریش چند مسجد را تعطیل و تعدادی از امامان مساجد را اخراج می‌کند

دولت اتریش چند مسجد این کشور را تعطیل و تعدادی از امامان جماعت را اخراج میکند.
سباستین کورتس، صدراعظم اتریش، گفته است که در نظر دارد هفت مسجد این کشور را تعطیل و تعدادی از امامان مساجد را اخراج کند.
به گزارش بی بی سی،  او دلیل این تصمیم را عزم دولت برای مبارزه با افراط گرایی دینی، جلوگیری از ترویج اسلام سیاسی و حفاظت از امنیت اتریش عنوان کرده است. خبرگزاری فرانسه تعداد امامان اخراجی را شصت نفر گزارش کرده است.
صدراعظم اتریش گفته است تصمیم به بستن این مساجد و اخراج امامان جماعت در پی تحقیقات مسئولان امور دینی در مورد تصاویر مربوط به اجرای نمایشی در یک مسجد تحت حمایت مالی ترکیه اتخاذ شده است.
در این تصاویر تعدادی از کودکان مسلمان در داخل این مسجد دیده میشوند که نبرد گالیپولی را بازسازی میکنند. نبرد گالیپولی بین نیروهای امپراتوری عثمانی و نیروهای متفقین در جریان جنگ اول جهانی روی داد و تنها نبرد عمده در این جنگ بود که قوای عثمانی در آن به پیروزی دست یافتند. جنگ جهانی اول با شکست کشورهای محور، از جمله شامل آلمان، اتریش و عثمانی خاتمه یافت و به فروپاشی امپراتوری عثمانی و ایجاد جمهوری ترکیه منجر شد.
امپراتوری عثمانی دارای یک حکومت دینی بود و سلاطین عثمانی خود را خلیفه و جانشین پیغمبر میدانستند.
در تصاویر نمایش گالیپولی در مسجد، تعدادی از کودکان نقش کشتهشدگان یا شهدای جنگ را ایفا میکنند که بدنشان با پرچم عثمانی پوشیده شده است.
آقای کورتس با اعلام اینکه جدایی دین از سیاست لازمه دموکراسی است گفته است که «جامعه موازی، اسلام سیاسی و کشاندن مردم به سوی افراطگرایی دینی در کشور ما جایی ندارد.» احزاب راستگرای اتریش تاکید دارند که مسلمانان ساکن اتریش باید رفتار اجتماعی خود را با موازین و انتظارات فرهنگی جامعه این کشور انطباق دهند.
سباستین کورتس، رهبر حزب دست راستی مردم، سال گذشته در راس یک دولت ائتلافی با شرکت حزب راستگرای آزادی به مقام نخست وزیری رسید. او در آن زمان ۳۱ سال داشت.
مسجد محل اجرای این نمایش از حمایت انجمن فرهنگی اسلامی ترکیه برخوردار است که مقر آن در شهر کلن، آلمان واقع شده و به سازمان امور مذهبی ترکیه یا اداره دیانت وابسته است. سخنگوی این انجمن هم اجرای نمایش گالیپولی را تقبیح کرده و با «تاسف آور» خواندن این ماجرا، گفته است این برنامه فورا متوقف شد.
با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی در ماه آینده، احزاب عمده سیاسی اتریش با بهرهبرداری از گسترش احساسات ضد پناهجویان مسلمان، عمدا مواضع انتقادی نسبت به جنبههایی از رفتار مسلمانان اتخاذ کردهاند.