صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه فرانسه: تحریم ایران به آرامش منطقه کمک نمی‌کند

وزیر خارجه فرانسه: تحریم ایران به آرامش منطقه کمک نمی‌کند

ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، بار دیگر بازگشت تحریمهای هستهای آمریکا علیه ایران را مورد انتقاد قرار داده و آن را باعث تشدید ناآرامی در منطقه دانسته است. آقای لودریان در گفتگو با یک ایستگاه رادیویی فرانسه گفته است که "تحریمهایی که قرار است علیه ایران به جریان افتد مشوق گفتگو نخواهد بود، برعکس، این تحریمها موقعیت و اهمیت محافظهکاران در حکومت ایران را تقویت و موضع پرزیدنت روحانی را که طرفدار مذاکره است، تضعیف خواهد کرد."
توافق هسته ای در تابستان سال ٢٠١٥ و پس از چند ماه مذاکره بین نمایندگان دولت ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت همراه با آلمان و اتحادیه اروپا به دست آمد در حالیکه تا پیش از آن، یک رشته تحریمهای مصوب شورای امنیت و همچنین تحریم های شدید مالی و تجاری ایالات متحده و کشورهای اروپایی فشار قابل توجهی را بر اقتصاد ایران وارد کرده بود.
دو هتفه پیش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که توافق هستهای ایران و قدرتهای جهانی - برجام - مانع از دستیابی جمهوری اسلامی به جنگافزار هستهای در بلند مدت نمیشود و همچنین، در آن هیچ اقدامی برای جلوگیری از اقدامات نامطلوب داخلی و خارجی حکومت ایران پیش بینی نشده است. وی گفت که به دلیل نواقص برجام، از این توافق خارج می شود.
به اعتقاد مقامات آمریکایی، تحریم ایران باعث می شود حکومت این کشور از منابع مالی لازم برای دنبال کردن سیاستهای خود محروم شود.
به گزارش بی بی سی، برخلاف آمریکا، سایر کشورهای غربی عضو برجام، شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه همراه با اتحادیه اروپا، بر حفظ این توافق تاکید داشته‌‌اند و گفتهاند که میتوان در مورد «نگرانیهای» ایالات متحده و غرب در مورد سیاستهای جمهوری اسلامی، با حکومت ایران گفتگو کرد.