صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه آمریکا: شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران وضع می‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا: شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران وضع می‌کنیم

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، دیروز دوشنبه ۲۱ می (۳۱ ثور) در اولین سخنرانی مهم سیاست خارجی خود در واشنگتن برای اعلام استراتژی تازه آمریکا در قبال ایران مدعی شد که توافق هستهای به دلیل "نقایص مرگبارش" جهان را به خطر انداخته است.
او گفت آمریکا فشار بیسابقه مالی به ایران وارد خواهد کرد و هشدار داد که اگر ایران مسیرش را عوض نکند "شدیدترین تحریمهای تاریخ" علیه این کشور وضع خواهد شد.
به گزارش بی بی سی، آقای پمپئو مدعی شد که ایران در دوره اجرای برجام نفوذ خود را در منطقه افزایش داده و این توافق «پول خون» در اختیار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای برونمرزی سپاه پاسداران گذاشته است.
این سخنرانی با عنوان «بعد از توافق: یک استراتژی تازه برای ایران» در بنیاد هریتج واشنگتن و حدود دو هفته بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق هستهای ایران (برجام) برگزار شد.
وزیر امور خارجه آمریکا نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که به طور مخفیانه در داخل اروپا عملیات تروریستی انجام میدهد. او به زندانیان دوتابعیتی و خارجی در ایران اشاره کرد و گفت آمریکا تلاش میکند زندانیان آمریکایی را به خانه برگرداند.
او گفت ایران در طول اجرای برجام بزرگترین حامی تروریسم بوده و مدعی شد که از القاعده حمایت کرده است.
آقای پومپئو به طور خاص از حسن روحانی و محمدجواد ظریف به عنوان «چهرههای منتخب» مردم ایران هم انتقاد کرد و آنها را هم به عنوان بخشی از حکومت ایران هدف حملات شدید خود قرار داد.
آقای پمپئو در پاسخ به سوالی درباره چارچوب مورد نظر آمریکا برای اعمال سیاستهای تازه علیه ایران گفت: «در نهایت این مردم ایران هستند که برای حکومت ایران چارچوب زمانی میگذارند. آنها هستند که باید رهبرانشان را انتخاب کنند.»
دولت دونالد ترامپ میخواهد علاوه بر تغییرات مورد نظرش در توافق هستهای، موارد دیگری از جمله برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه هم مورد بحث قرار گیرد.
ایران گفتوگو درباره برنامه موشکی خود را که یک برنامه دفاعی و نه تهاجمی میداند، رد کرده است.
درباره نقش منطقهای خود هم، ایران میگوید حضورش به خواسته دولتهای قانونی کشورهای منطقه است و در مقابل آمریکا را به دخالت «بیجا» در امور خاورمیانه متهم میکند.