صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هم‌زمان با افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس، بیش از ۵۰ فلسطینی در مرز غزه کشته شدند

هم‌زمان با افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس، بیش از ۵۰ فلسطینی در مرز غزه کشته شدند

همزمان با افتتاح سفارت آمریکا در اسرائیل در شهر بیتالمقدس، تظاهرات دهها هزار فلسطینی در مرز غزه به خشونت کشیده شده و به گفته مقامهای فلسطینی تا ناوقت دیشب ۵۲ فلسطینی کشته و ۲۲۰۰نفر دیگر زخمی شدند.
به گفته مسئولان صحی در غزه یک پسر ۱۲ ساله و یک نوجوان ۱۴ ساله هم با شلیک نیروهای اسرائیلی جان خود را از دست دادهاند. نماینده سازمان ملل در فلسطین گفته است که هشت نفر از کشتهشدگان زیر ۱۶ سال داشتهاند.
ریاض منصور، نماینده تشکیلات فلسطینی در سازمان ملل خواهان تشکیل فوری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف "کشتار سبعانه" فلسطینیها شده است.
دیروز مرگبارترین روز غزه از زمان جنگ سال ۲۰۱۴ بود ؛ شمار کشتههای فلسطینی از آغاز اعتراضات مرز غزه در حدود یک ماه و نیم پیش تا دیروز به حدود ۱۰۰ نفر رسیده است.
تصاویری که از این تظاهرات منتشر شده نشاندهنده استفاده گسترده از گاز اشکآور علیه معترضان فلسطینی است. مرز باریکه غزه و اسرائیل منطقهای تحت تدابیر سخت امنیتی است و واکنش ارتش اسرائیل به ناآرامیها در این منطقه تندتر از مناطق دیگر است.
اعتراضها در مرز غزه که با درخواست بازگشت به سرزمینهای پدری همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس اسرائیل، از چند هفته پیش آغاز شده بود، دیروز ز همزمان با انتقال رسمی سفارت آمریکا از تلآویو به بیتالمقدس به اوج خود رسید.
همزمان ارتش اسرائیل اعلام کرده است که جنگندههای نیروی هوایی «پنج هدف تروریستی» در تاسیسات آموزش نظامی متعلق به حماس را در شمال غزه بمباران کردهاند. ارتش اسرائیل گفته است که این حملات در واکنش به «اقدامات خشونتآمیز ساعات گذشته حماس در کنار حصار مرزی» صورت گرفته است.
ارتش اسرائیل در ارتباط با تظاهرات غزه گفته است که «در برابر هر گونه فعالیت ترورویستی به زور متوسل میشود و برای جلوگیری از حملات علیه اسرائیل وارد عمل خواهد شد.»
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اسرائیل را به «کشتار وحشتناک» در غزه متهم کرده و معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که آمریکا هم در کنار اسرائیل در مسئولیت این «کشتار» شریک است.
اتحادیه اروپا در بیانیهای با اشاره به کشته شدن دهها فلسطینی «شامل کودکان و نوجوانان» خواهان خویشتنداری دو طرف شده و از اسرائیل خواسته حق اعتراض مسالمتآمیز را برای فلسطینیها به رسمیت بشناسد. از سوی دیگر اتحادیه اروپا از مقامهای حماس هم خواسته اطمینان حاصل کنند که از این تظاهرات برای مقاصد خشونتآمیز استفاده نشود. در بیتالمقدس سفارتخانه جدید آمریکا با حضور ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر، دختر و داماد آقای ترامپ و مقامهای ارشد اسرائیلی افتتاح شده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که دستور جنجالی انتقال سفارت از تلآویو به بیتالمقدس را صادر کرده بود، در توییتی دیروز را «روزی بزرگ برای اسرائیل» خوانده است.
سفیران و دیپلماتهای خارجی مقیم اسرائیل به این مراسم دعوت شده بودند اما با توجه به اعتراض بیشتر دولتهای جهان به تصمیم آقای ترامپ، بسیاری از این دیپلماتها در مراسم شرکت نکردند
انتقال سفارت آمریکا به بیتالمقدس که به معنی به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل و نادیده گرفتن حق فلسطینیان برای برپایی پایتخت دولت آینده خود در این شهر و حاکمیت بر شرق آن است، خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است.
بنابر قوانین بینالمللی و پنج دهه موضع رسمی دولتهای آمریکا، شرق بیتالمقدس بخشی از سرزمینهای اشغالی بوده است. فلسطینیان شرق بیتالمقدس را برای پایتخت کشور مستقل آینده خود در نظر دارند.