صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین اولین کشتی هواپیمابر ساخت خود را آزمایش کرد

چین اولین کشتی هواپیمابر ساخت خود را آزمایش کرد

رسانه دولتی چین خبر داده است که این کشور اولین کشتی هواپیمابر ساخت خود را آزمایش کرده است. این در حالی است که این کشور کوشش می کند تا حضور دریایی خود را در سطح بین المللی افزایش دهد.
رسانه دولتی چین روز یکشنبه گزارش داد که اولین کشتی هواپیمابر ساخت این کشور در بندر «دالیان» واقع در شمال شرق به آب انداخته شد تا انجین و سیستم های جهت یاب آن مورد آزمایش قرار بگیرند.
آزمایش این کشتی هواپیمابر نقطه عطفی در پروژه نوسازی نیروی دریایی چین است چرا که این کشور کوشش می کند تا حضور خود را در منطقه مورد مناقشه «دریای جنوبی چین» و اطراف تایوان افزایش دهد.
کشتی هواپیمابر «آ. ۰۰۱» که ساخت آن در نوامبر سال ۲۰۱۳ آغاز شد، قرار است در سال ۲۰۲۰ رسما به کار گرفته شود.
این دومین کشتی هواپیمابر چین است. این کشور پیش از این کشتی «لیا اونینگ» ساخت شوروی سابق را در سال ۱۹۹۸ از اوکرایین خریده بود. کشتی «لیا اونینگ» پس از عیارسازی در سال ۲۰۱۲ به کار گرفته شد.
هیچ یک از این دو کشتی هواپیمابر با نیروی اتومی کار نمی کنند بلکه در عوض توربین های محرک آنان با سوخت نفت کار می کنند. این کشتی جت های جنگنده «شنیان جی. ۱۵» را حمل می کند
کشتی جدید که تا ۳۱ مایل بحری در ساعت سرعت دارد، طراحی آن دقیقا شبیه کشتی های کلاس کوزنیتسوف شوروی سابق است. این کشتی نیز همانند کشتی هواپیمابر «لیا اونینگ» فقط گنجایش حمل ۴۰ هواپیما را دارد.
رسانه دولتی چین خبر داده است که سومین کشتی هواپیمابر در شهر صنعتی شانگهای چین در حال ساخته شدن است.
هرچند اردوی دو میلیون نفری چین بزرگترین اردو در جهان و نیروی دریایی آن به لحاظ تعداد کشتی بزرگترین نیرو در جهان است، با آن هم بودجه دفاعی این کشور در سال روان میلادی با وجود افزایش، یک چهارم بودجه دفاعی ایالات متحده است. ایالات متحده ۱۱ کشتی هواپیمابر دارد که همه آنها با نیروی اتومی کار می کنند.