صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفیر امریکا در برلین: جنگ تجاری با اروپا نخواهیم داشت

سفیر امریکا در برلین: جنگ تجاری با اروپا نخواهیم داشت

سفیر جدید ایالات متحده در آلمان از مسئله تعرفه های گمرکی کشورش دفاع کرد اما گفت که اختیار عمل در دست اتحادیه اروپا است. او پیش از این به خاطر خواستش از شرکت های آلمانی برای قطع رابطه با ایران مورد توجه قرار گرفته است.
ریچارد گرینل، سفیر جدید ایالات متحده در برلین در مصاحبه ای با گروه رسانه ای "فونکه" که روز شنبه منتشر شد، گفته است که به هیچ وجه خطر وقوع جنگ تجاری بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا را نمی بیند.روابط بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا به ویژه هنگامی دچار کشیدگی شد که ایالات متحده از وضع تعرفه جدید بر کالاهای اتحادیه اروپا خبر دارد. علاوه بر این، تصمیم ترامپ مبنی بر بیرون شدن از توافقنامه اتومی ایران باعث تنش بین امریکا و اروپا گردیده است.
سفیر جدید ایالات متحده گفته است: «جنگ تجاری به وجود نخواهد آمد. این نوع فهم نادرست است. ما در حال گفتگو با دوستانمان هستیم تا مشکل را حل کنیم».
او افزوده که واشنگتن منتظر است تا اتحادیه اروپا پیشنهادات خود را ارائه کند پیش از این که ایالات متحده تصمیم بگیرد که آیا از اول ماه جون (دو هفته دیگر) تعرفه های جدید را وضع کند یا خیر.
حکومت ترامپ در ماه مارچ سال روان بر آلمونیم و فولاد تعرفه جدید گمرکی وضع کرد اما به طور موقت برخی کشورها و اتحادیه اروپا را از آن معاف کرد. این معافیت اول ماه جون به پایان می رسد؛ این در حالی است که اتحادیه اروپا گفته است قبل از آن که روی امتیازاتی به توافق برسند، انتظار دارد تا این معافیت ادامه یابد. با این حال، در یک اقدام مشابه اتحادیه اروپا گفته است که بر کالاهای واردتی از ایالات متحده از قبیل شراب بوربون، موتورسایکل، روغن گیاهی و لوازم آرایشی تعرفه گمرکی وضع خواهد کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا با افزایش تعرفه های گمرکی بالای واردات فولاد و المونیم از اروپا، نگرانی سیاستمداران آلمانی را سبب گردیده است. اما ترامپ برای کشورهای دوست می خواهد استثناء قایل شود، ولی آلمان جزء آنها نیست.