صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بشار اسد: در سوریه جنگ جهانی به نحو دیگری جریان دارد

بشار اسد:  در سوریه جنگ جهانی به نحو دیگری جریان دارد

بشار اسد رئیس جمهور سوریه به این باور است که در کشورش جنگ به مراتب گسترده تری نسبت به یک جنگ داخلی جریان دارد. او از یک جنگ جهانی به نحو دیگری در سوریه سخن گفته است.
به گزارش دویچه وله، رئیس جمهور سوریه در یک مصاحبه اختصاصی با روزنامه یونانی "کاتیمیرینی" از اتهامات مبنی بر استفاده از سلاح کیمیایی، قطعات امریکایی در سوریه و استعفای احتمالی اش سخن گفت. اسد همچنان از یک جنگ جهانی در کشورش، که با دو جنگ قبلی جهانی متفاوت است، نام برد. او گفت: «این جنگ شاید یک جنگ کامل سوم جهانی نباشد، با آنهم حالا به یک جنگ جهانی مبدل شده است که به نحو دیگری جریان دارد.»
 بشار اسد اظهار امیدواری کرد که هیچگونه درگیری مستقیم میان روسیه و ایالات متحده امریکا در کشورش رخ ندهد. به قول وی در آن صورت «وضعیت در سراسر جهان از کنترول خارج خواهد شد». او افزود که جنگ داخلی در کشورش، که در سال ۲۰۱۱ آغاز شد، به یک رویارویی چندین جانبه مبدل شده است که در آن ابر قدرت ها و بازیگران منطقه سهم دارند. او از اشتراک ایالات متحده امریکا، روسیه، ایران و اسرائیل در این جنگ نام برد.
رئیس جمهور سوریه بار دیگر استفاده از سلاح کیمیایی علیه مخالفان حکومتش را تکذیب کرد. او گفت که کشورش با قطعنامه های سازمان ملل توافق کرده و ذخایر سلاح کیمیایی اش را در سال ۲۰۱۳ به مقامات بین المللی تسلیم کرده است. اسد افزود که «سازمان منع سلاح های کیمیایی» در این رابطه تحقیق کرده و روشن ساخته است که ما دیگر سلاح کیمیایی نداریم. با آنهم ایالات متحده امریکا و متحدان اروپایی اش دمشق را متهم می سازند که تا هنوز از سلاح کیمایی در برابر افراد ملکی استفاده می کند.
در ماه گذشته میلادی در نتیجه استفاده از سلاح کیمیایی در شهر دوما، که تحت کنترول شورشیان سوریه است، ۴۹ تن جان باخته و ده ها تن دیگر زخمی شدند. غرب رژیم سوریه را به این حمله کیمیایی متهم می سازد، اما اسد هرگونه مسئولیت در این حمله را رد می کند. او میگوید: «این مسخره است، این یک بازی است، یک بازی بسیار خام به منظور حمله بر اردوی سوریه.»
اسد اظهار داشت که تحت شرایط خاصی حاضر است از مقامش کنار برود. او گفت: «اگر احساس کنم که مردم سوریه دیگر مرا نمیخواهند، طبعاً بدون تأخیر کنار خواهم رفت.» او این آمادگی اش را به عنوان یک راه حل سیاسی برای جنگ هفت ساله بیان کرد. رئیس جمهور سوریه همزمان یادآور شد که از حمایت اکثریت مردم سوریه برخوردار است در غیر در این هفت سال نمی توانست در برابر اینهمه «خصومت قوی ترین و غنی ترین کشور ها» ایستادگی کند.
از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون دست کم ۳۵۰ هزار نفر جان باخته و بیشتر از نیم جمعیت این کشور بیجا شده اند. با وجود تلاش های زیاد بین المللی برای حل سیاسی معضله سوریه، صلح در این کشور تا هنوز در چشمرس نیست.
بشار اسد این مسایل را پیش از حملات تلافی جویانه اسرائیل بر قرارگاه های نظامی ایران در سوریه اظهار داشت.