صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ولادیمیر پوتین برای چهارمین بار سوگند ریاست جمهوری خورد

ولادیمیر پوتین برای چهارمین بار سوگند ریاست جمهوری خورد

ولادیمیر پوتین برای چهارمین بار به عنوان رئیس جمهور روسیه سوگند خورد.
آقای پوتین دیروز دوشنبه ۷ می در مراسم آغاز دوره ریاست جمهوری خود گفت تمرکز او در شش سال آینده بهبود زندگی مردم عادی روسیه و رقابتی کردن اقتصاد این کشور خواهد بود.
رئیس جمهور روسیه همچنین از لزوم ساختن روسیهای "قدرتمند" سخن گفت. حدود پنج هزار مهمان در این مراسم در کاخ کرملین شرکت کردند.
ولادیمیر پوتین ۶۵ ساله بیش از ۱۸ سال به عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیر در قدرت بوده و مخالفانش او را به تزارها یا امپراطورها تشبیه میکنند.
گرهارد شرودر، صدر اعظم سابق آلمان که اکنون یکی از مدیران ارشد شرکت گازپروم روسیه است در ردیف اول مراسم سوگند نشسته بود. استیون سیگال، ستاره هالیوود و دوست آقای پوتین هم در این مراسم کنار ردیف اول ایستاد.
روز شنبه بیش از هزار نفر از معترضان به آقای پوتین در ۱۹ شهر روسیه بازداشت شدند که تقریبا نیمی از آنها در مسکو بود.
آقای پوتین در انتخابات روز ۱۸ مارچ با کسب ۷۶ درصد آرا مجددا رئیس جمهور شد که بهترین عملکرد انتخاباتی او بود. با این حال این پیروزی تحت الشعاع گزارش های متعدد ناظران بین المللی از نقض مقررات قرار گرفت. ادعاهای دستکاری در آرا در انتخابات های قبلی هم گزارش شده بود.
در این انتخابات الکسی ناوالنی سرشناس ترین رهبر مخالفان از رقابت با آقای پوتین منع شد. علت این ممنوعیت صدور حکم «اختلاس» توسط دادگاهی علیه او بود؛ اتهامی که ناوالنی می گوید کذب است و با انگیزه سیاسی مطرح شده.
آقای ناوالنی روز شنبه هنگام تلاش برای پیوستن به تظاهراتی با شعار «او تزار ما نیست» موقتا در مسکو بازداشت شد.
مخالفان داخلی آقای پوتین او را به تضعیف دموکراسی در روسیه و جلوگیری از ورود احزاب مخالف واقعی به پارلمان در تلاش برای اطمینان از حفظ قدرت دایمی او و متحدانش متهم می کنند.